Huawei прави смартфон со Kirin 990 и 5G

Објавено на 14.09.2019 во НовостиHuawei прави смартфон со Kirin 990 и 5G

Huawei се откри дека работи на нов смартфон кој ќе располага со најмоќниот осум јадрен Kirin 990 процесор со 5G модем за најбрза мобилна конекција.

Овој нов смартфон ќе има и 8 GB RAM, како и Android 10 оперативен систем. Засега се претпоставува дека овој уред ќе биде дел од новата Huawei Mate 30 планирана за октомври. Прочитајте повеќе: