Нема aptX аудио за Nexus 5X и Nexus 6P

Објавено на 14.07.2017 во НовостиНема aptX аудио за Nexus 5X и Nexus 6P

Google потврди дека смартфоните Nexus 5X и Nexus 6P кои се дел од постарата генерација на Nexus серијата нема да понудат поддршка за новиот aptX стандард поседуван од Qualcomm кој е наменет за врвен аудио квалитет додека се слуша музика преку Bluetooth поврзување на пример со надворешни звучници или слушалки.

aptX аудио стандардот ќе биде дел од поновите Nexus и Pixel смартфони, а поддршката ќе се реализира преку Android O надградбата на оперативниот систем.
 

Автор: Ljupco Aleksovski
 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}