НАСА објави видео од „црната птица“, побрза од проектил

Објавено на 31.08.2017 во НовостиНАСА објави видео од „црната птица“, побрза од проектил

Црната птица Lockheed SR-71 Blackbird е најбрзото летало на сите времиња, кое било повлечено од производство и употреба пред да се распадне СССР. Авионот располага со неверојатна максимална брзина од 3.500 километри на час, со што е најбрз авион во историјата на авијацијата. НАСА објавила видео со црната птица одоздола:

Титаниумското тело на авионот се загревало до 480 степени Целзиусови, со максимална висина на летање од 25.900 метри. Од 1964 - 1998 година се произведени само 32 летала, кои се докажале на дело со над 4.000 успешни операции.Црната птица била побрза дури и од проектил. Причината зошто е стопиран авионот и исфрлен од употреба се енормните трошоци за воените операции. Моментално се произведува неговиот наследник Lockheed SR-72, за кого се уште немаме информации. 

Автор: Aleksandar Stankov


Прочитајте повеќе:


 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}