Tesla Semi доби огромна нарачка за електрични камиони од PepsiCo

Објавено на 13.12.2017 во НовостиTesla Semi доби огромна нарачка за електрични камиони од PepsiCo

PepsiCo купува 100 нови електрични камиони од Tesla Inc. Најновите самоуправувачки камиони Semi со електричен погон ќе возат за една од најголемите компании во светот за газирани пијалоци.

PepsiCo извршил нарачка на 100 Semi камиони со цел да го намали емитирањето на штетни гасови во воздухот за 20% до 2030 година. Tesla Inc. досега има нарачка од вкупно 267 камиони, кои според Илон Маск ќе може да возат 800 километри со едно полнење. Се разбира, се уште се прават истражувања со цел да може батериите да се полнат побрзо и да минуваат подолг пат со едно полнење.

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}