Toyota ќе лансира повеќе електрични модели до 2020г.

Објавено на 26.12.2017 во НовостиToyota ќе лансира повеќе електрични модели до 2020г.

Toyota планира да произведе десет модели на електрични автомобили до 2020 година. Тоа значи дека јапонскиот автомобилски гигант има амбициозни планови за пресврт во технолошката индустрија, која досеа беше лидер со хибридните модели. Тие се доказ дека таа умее да иновира и да биде прва во нештата.

Кина нуди поволни субвенции за купување на електрични возила, па затоа најпрво Toyota ќе се спрема за кинескиот пазар, а потоа ќе продолжи со Европа и друите делови на светот. Колку за информација, Toyota продава по 10 милиони автомобили во цел свет.

Автор: Aleksandar Stankov
 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus
 


{}