Toyota ќе лансира повеќе електрични модели до 2020г.

Објавено на 26.12.2017 во НовостиToyota ќе лансира повеќе електрични модели до 2020г.

Toyota планира да произведе десет модели на електрични автомобили до 2020 година. Тоа значи дека јапонскиот автомобилски гигант има амбициозни планови за пресврт во технолошката индустрија, која досеа беше лидер со хибридните модели. Тие се доказ дека таа умее да иновира и да биде прва во нештата.

Кина нуди поволни субвенции за купување на електрични возила, па затоа најпрво Toyota ќе се спрема за кинескиот пазар, а потоа ќе продолжи со Европа и друите делови на светот. Колку за информација, Toyota продава по 10 милиони автомобили во цел свет.

Автор: Aleksandar Stankov
 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}