Spotify доби тужба од која може да банкротира

Објавено на 03.01.2018 во НовостиSpotify доби тужба од која може да банкротира

Познатиот сервис за стриминг на музика Spotify доби тужба од издавачката куќа Wixen Music која стои зад артисти како Tom Petty, Neil Young, и The Doors за ноевластено користење на нивните песни и содржини за што бара оштета пред судот од неверојатни 1.6 милијарди долари.

Spotify има 140 милиони корисници и голем прилив на средства како и висока пазарна капитализација, но доколку ја загуби оваа тужба од Wixen Music може да се најде во финансиски проблеми, па затоа најверојатно ќе се обиде да се спогоди надвор од судските инстанци.

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus
 


{}