Што нуди новиот Nokia 6 (2018) за пристојна цена?

Објавено на 06.01.2018 во НовостиШто нуди новиот Nokia 6 (2018) за пристојна цена?

HMD Global го скрши мразот годинава и го претстави својот прв смартфон кој е продолжение на ланската понуда. Станува збор за следната генерација на Nokia 6 2018 едиција кој доаѓа со неколку подобрувања во дизајнот со поефикасно склопена и потенка рамка, како и солидни перформанси за доста ниска цена од околу 250 долари.

Nokia 6 (2018) располага со 5.5 инчен IPS LCD дисплеј со резолуција од 1080 х 1920 пиксели, работи со осум-јадрениот Snapdragon 630 процесор од 2.2 GHz, има 4 GB RAM и мемориски избор со распон од 32 до 128 GB со слот за мемориска картичка, како стандардна батерија од 3000 mAh.

Изненадување е што Nokia 6 2018 доаѓа со постара верзја на оперативниот систем Android 7.1.1 Nougat наместо Oreo, a од новитетите располага со USB Type C 1.0 реверзибилен конектор, скенер за отпечатоци на задната страна, брзо полнење на батеријата, 16 мегапикселна главна камера со леќа од F/2.0, како и селфи камера од 8 мегапиксели.

 Прочитајте повеќе:


 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}