Биткоин во Јужна Кореја ќе се забрани со закон

Објавено на 13.01.2018 во НовостиБиткоин во Јужна Кореја ќе се забрани со закон

Јужна Кореја ќе ги забрани криптовалутите, исто како што е забрането со закон и во Македонија. Целта за забраната е да ја исклучи несигурноста со биткоинот на финансискиот пазар.

Само мал број на луѓе купиле биткоини досега во Јужна Кореја, но мора по брза постапка да ги продадат, оти во спротивно ќе им биде замрзната нивната сопственост. Интересно е што неодамна, една од најголемите берзи за купопродажба на биткоини Bithbumb, беше мета на хакерски напад. 

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus
 


{}