Nokia X6 официјално претставен со топ дисплеј

Објавено на 16.05.2018 во НовостиNokia X6 официјално претставен со топ дисплеј

HMD Global по долг период на кревање на возбудата и официјално го претстави новиот Nokia X6 смартфон од средната класа со топ дисплеј со засек на врвот, со големина од 5.8 инчи и резолуција од 1080 x 2280 пиксели.

Nokia X6 да има 16 MP камера на предната страна со f/2.0 апаратура со можност за отклучување со скенирање на лицето, заедно со стандарден скенер за отпечатоци од прсти.

Nokia X6 работи со осум-јадрен Snapdragon 636 процесор кој не е најмоќниот но, доволно потентен, има 4 GB, избор од 32 GB/64 GB меморија како и понапредна верзија со 6 GB  RAM и 64 GB меморија, со поддршка за micro SD картичка.
Батеријата има капацитет од 3,060 mAh, а со USB-C конекторот ја користи  Quick Charge 3.0 технологијата за брзо полнење.
Android 8.1 Oreo е инсталиран за оперативниот систем, а ќе следи надградба и со Android P наесен. Најосновната верзија на Nokia X6 во Азија ќе чини 200 долари.

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}