Tesla Inc. го надмина Mercedes со продажбата

Објавено на 16.10.2018 во НовостиTesla Inc. го надмина Mercedes со продажбата

Бројот на произведени примероци Model 3 минатата недела надмина 100 илјади парчиња. На пазарот на САД во последниот квартал, компанијата на Маск продаде повеќе возила и од Mercedes. Минатите месеци Tesla Inc. конечно успеа да го подигне производството на Model 3 на посакуваното ниво, па така извори тврдат дека минатата недела излегол сто илјадитиот модел. 

Од Teslа не сакале да ги коментираат тие информации, затоа што податоците за производството ги објавуваат на крајот на кварталот. Тоа значи дека ќе мора малку да почекаме за официјалниот извештај. Кон крајот на јули, минатата година, Tesla испорача само 30 парчиња од тој автомобил, а во тоа време над 450 илјади луѓе го преднарачале Model 3, така што е јасно колку работа има екипата на Маск.

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}