Почина ко-основачот на Microsoft, Пол Ален

Објавено на 16.10.2018 во НовостиПочина ко-основачот на Microsoft, Пол Ален

Ко-основачот на Microsoft, Пол Ален, почина од компликација на не-Хочкинов лимфом, објавила неговата фамилија во понеделникот. Ален почина во понеделникот попладне во американскиот град Сиетл на возраст од 65 години.

„Беше извонреден на сите нивоа. Додека многумина го познаваа Пол Ален како технолог и филантроп, за нас беше сакан брат и вујко и неверојатен пријател. Семејството на Пол беа благословени оти можеа да ја искусат неговата смисла за хумор, топлина, великодушност“, вели неговата сестра Џоди.

Ален на почетокот на овој месец откри дека запчнал со третман за не-Хочкинов лимфом, вид на рак што го пребродил пред 9 години. Тогаш го напушти местото на извршен директор на Microsoft, на кое беше долги години. Ален беше еден од најбогатите луѓе во светот.

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}