Google го потврдува скорешното лансирање на Nokia 8.1

Објавено на 12.11.2018 во НовостиGoogle го потврдува скорешното лансирање на Nokia 8.1

Ексклузивниот Nokia глобален бренд и еден од топ кандидатите за годината со подобрен углед на бренд, би требало да го претстави Nokia 8.1 смартфон. При пребарувањето на Google за официјалната листа на ARCore-поддржани уреди штотуку беа надградени со спомнувањето на Nokia 8.1.

Се уште нема официјална информација за овој смартфон, кој би требало да биде наследник на Nokia 8 и 8 Sirocco. Раниот бенчмарк сувестираше дека Nokia 8.1 би требало да содржи Snapdragon 710 процесор и 4GB RAM меморија. X6 беше замена за Nokia 6.1 Plus и 5.1 Plus беше познат како X5. Nokia 8.1 би требало да има технологија со проширена реалност. Освен Nokia 8.1, најновите ARCore-сертифицирани Android телефони се: Honor 8X, Honor View 10 Lite, Huawei Mate 20 X, Porsche Design Mate 20 RS, OnePlus 6T, Samsung Galaxy J7 (2017), Galaxy J7 Pro, Sony Xperia XZ3, и Xiaomi Mi Mix 3.

Автор: Aleksandar Stankov
 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}