Model Y: Илон Маск го претстави најдобриот Teslа SUV досега

Објавено на 15.03.2019 во НовостиModel Y: Илон Маск го претстави најдобриот Teslа SUV досега

Уште пред презентирањето на Model Y, дел од аналитичарите за пазарот на електрични автомобили најавија дека ова ќе биде најважниот автомобил на Teslа досега. SUV категоријата на возила стана се повеќе популарна и има многу купувачи на вакви градски теренски возила.

Tesla во својата понуда веќе има едно SUV возило, но Model X е прескап за повеќето луѓе. Проблемот со цената треба да го реши Model Y, кој ќе биде достапен за почетна цена од 39 илјади долари. Првите модели ќе бидат достапни есента следната година, додека најевтиниот модел на Model Y ќе може да се купи пролетта, 2021. година. Tesla Inc. претстави четири различни модели на Model Y, кај кои единствената разлика е максималната брзина, опсегот, забрзувањето и цената. 

Автор: Aleksandar Stankov
 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}