Новости

Видео: Хакери го измамија Face ID со евтина маска

Хакерската група Bkav од Виетнам демонстрираше видео на кое се гледа како новиот скенер за детектирање на лице Face ID на супер...


Познато кога доаѓа Honor V10 и по која цена во Европа

Познат е и датумот на европската промоција на претстојниот смартфон Honor V10. Според „тизерот“ кој го објави Huawei, Honor V10 ќе...


Apple ги набилда залихите со iPhone X, помалку ќе се чека

Apple успеал да добие нова пратка на произведени iPhone X смартфони и да ги пополни залихите за до крајот на годинава со цел да одговори...


Ќе не изненади ли Samsung со мини верзија на MWC 2018

Речиси е сигурно дека ќе има Samsung Galaxy S9 модел, но сега протече информација и дека би можело да има Mini верзија со 4-инчен...


Нов парк во Кина за виртуелна реалност со роботи на сите страни

Новиот парк „East Valley of Science and Fantasy“ во Кина ќе биде наменет за виртуелна реалност со забавни локали за секаква категорија на...


Messenger ќе ги реобјавува Stories од Instagram

Facebook Messenger ќе ја отстрани посебната опција Messenger Day од апликацијата, со цел да може да се прикажуваат истите Stories од...


Видео: Повеќе за градот на Бил Гејтс

Деновиве постојано се пишува во екот на јавноста за новиот град што Бил Гејтс ќе го гради во Аризона. Градот треба да биде изграден по...


Adidas: Интерактивна фудбалска топка со NFC чип за СП

Adidas креирал фудбалска топка со опремен NFC микрочип, кој ќе овозможи поинакво искуство на корисниците. Публиката ќе може да ги следи...


Егзоскелети помогнале на деца со церебрална парализа да се држат

Егзоскелетот изгледа како костим за суперхерој, затоа децата го обожаваат и во Америка се применува за да им помага на децата со...


Face ID технологијата на iPhone X измамена со лажна 3D маска

Face ID е најновата технологија за препознавање на лице на iPhone X, која функционира 3-димензионално (3D). Apple е дециден,...


„iPhone-манијата“ е се уште присутна кај младите

Истражувањата докажуваат дека од почетокот на оваа година дури 76% од 5.000 испитаници веќе поседуваат iPhone. Сега над 80% од...


Кога ќе ги добиеме првите смартфони со 5х оптички зум?

Asia Optical и Coreophotonics развиваат нов вид на камера за смартфони која ќе располага со 5х оптички зум што ќе донесе значително...


Со пари на Бил Гејтс се гради утопистички технолошки град

Со средства од инвестицискиот фонд на Бил Гејтс ќе се гради утопистички град со најсовремените технологии кои ќе бидат сконцетрирани на...


Какви промени ќе претрпат сториите на Facebook и Messenger?

Facebook донесе одлука да направи измени во објавата на стории на мобилната апликација Facebook која е главен клиен за социјалната мрежа...


Bitcoin: Вредноста на криптовалутата падна за 25%

Се уште е голем ризик тргувањето со криптовалутите, затоа што неговата вредност драстично расте и драстично се намалува. Претходно...


Huawei ќе направи револуција со интелигентни телефони

Во Huawei се убедени дека во иднина вештачката интелигенција ќе донесе радикални промени, рече неодамна Феликс Занг...


APPLE ГИ ИЗРАДУВА СВОИТЕ КОРИСНИЦИ И ГО ПОПРАВИ ПРОБЛЕМОТ СО АВТОКОРЕКЦИЈА ЗА БУКВАТА “I”

Аpple корисниците кои постојано гледаа "А"? наместо "i" конечно може да дишат слободно. Во четвртокот, Apple (AAPL, Tech30) објави...


Шон Паркер за Facebook: Мрежата влијае штетно на човечката психа

Шон Паркер, еден од основачите на Facebook деновиве е хит на интернет со неговата изјава дека не сме свесни колку социјалната мрежа се...


Apple спрема три нови модели: iPhone X ќе добие Plus верзија

По примерот со iPhone X, Apple ќе претстави 3 нови модели на наредниот настан, при што ќе имаме и iPhone X Plus верзија. Аналитичарот од...


YouTube ја убива батеријата на iPhone X

Голем број на корисници му се пожалија на YouTube дека нивната нова верзија на мобилната апликација која е наменета за прилагодување на...


Nokia 3 доби надградба за слабата камера

HMD Global лансираше нова софтверска надградба која е наменета за камера апликацијата на Nokia 3 смартфонот кој досега доби најлоши...

 
Најнови телефони
 
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone 7 Plus
  • P9 Plus
  • P10
  • Galaxy S8 Plus
  • Galaxy S8
  • Note 7
  • Galaxy C7
  • Desire 10 Lifestyle