Новости

MWC: „Откажавме поради виша сила“, а шпанската влада: „Немаше потреба од откажување“

Официјално поради страв од ширење на коронавирусот е откажана телекомуникациската конференција Mobile World Congress (MWC) во Барселона....


LG V50 со Android 10 е одличен

LG Mobile ја комплетираше надградбата за премиум моделот LG V50 со најновата верзија на оперативниот систем Android 10.


Xiaomi ги претстави топ моделите Mi 10 и Mi 10 Pro

Xiaomi ги претстави новите Mi 10 и Mi 10 Pro. Mi 10 и Mi 10 Pro имаат ист дизајн, голем AMOLED дисплеј со дијагонала од 6,7 инчи со...


САД додава нови точки во обвинението против Huawei

Ново обвинение е поднесено во сојузниот суд во Бруклин во Њујорк. Huawei се обвинува за завера поради кршење на законот RICO, кој се...


Мобилната апликација Мојот А1 со нови функционалности

А1 Македонија како компанија која постојано работи на подобрување на дигиталното корисничко искуство континуирано воведува нови...


Новите стикери на Google се топ комбинација

Google ја претстави новата функција Emoji Kitchen преку која корисниците на виртуелната тастатура Gboard ќе може да креираат различни...


Samsung го претстави новиот 2020 QLED 8K flagship телевизор за Европа

Samsung Electronics Co. денес ги претстави новите модели на телевизори и аудио уреди за европскиот пазар, меѓу кои се водечкиот flagship...


Essential официјално е мртов бренд

Essential како еднократен хит во светот на смартфоните не успеа да создаде поголемо наследство зад себе и да продолжи да лансира нови...


Колку меморија ќе зафаќа 8K HD видео на Galaxy S20?

Samsung Mobile ги откри точните информации за тоа колку меморија ќе зафаќа едно 8K HD видео направено со новата камера од 108 мегапиксели...


За 10 дена Huawei доаѓа со новиот арсенал

Huawei официјално потврди дека на 23 февруари во Барселона ќе одржи голема промоција на која ќе бидат претставени смартфоните и уредите...


Apple, Facebook, Alphabet, Microsoft и Amazon под зголемен надзор

Федералната трговска комисија (FTC) објави дека ќе ја истражи секоја аквизиција на големите технолошки компании во последните 10 години....


WhatsApp се пофали со над 2 милијарди корисници

Чет апликацијата WhatsApp објави дека има над 2 милијарди корисници низ цел свет и одлучи да ја заштити нивната приватна комуникација....


GSMA го одложува MWC поради епидемијата од коронавирусот

Организаторите оваа година одлучија - MWC оваа година нема да се одржи. И покрај најавените построги хигиенски и безбедносни мерки, сепак...


И Nokia и HMD во страв од корона вирусот нема да одат на MWC 2020

MWC 2020 е веќе под сериозна закана воопшто да не се одржи поради големите грижи од проширување на корона вирусот од Кина на европско...


Кинезите луто им одговараат на Американците да престанат со нападите

САД ја обвини компанијата Equifax од Кина за кражба на лични податоци на 147,9 милиони корисници. Кина брзо реагираше и им порача на...


Samsung Galaxy Buds+ може да траат до 22 часа

Со новите Galaxy Buds+ безжични слушалки, кои имаат двонасочни динамички звучници и три микрофони за неспоредлив квалитет на звук и глас,...


Неверојатна камера, 8К видео, 5G технологија и AKG аудио систем

Камерата на Galaxy S20 нуди супер висока резолуција од 64MP кај Galaxy S20 и Galaxy S20+, која јасно ги открива сите детали на...


Новата Galaxy S20 серија на Samsung целосно спремна за 5G мрежата

На посебниот Unpacked настан што се одвива во Сан Франциско, Samsung синоќа ги претстави новите премиум уреди од Galaxy S серијата - S20,...


Новото лице на иднината: Изрази ја својата уникатност со Galaxy Z Flip

Иновативен, свитлив стаклен екран, комбиниран со единствено корисничко искуство, за потполно ново доживување на реалноста. Сан...


Samsung Galaxy S20 Ultra - Импресивна камера со 108 мегапиксели

Samsung има големи причини за задоволство со денешниот силен промотивен настан на кој покрај иновативниот адут Samsung Galaxy Flip Z, го...


Samsung Galaxy Flip Z - Смартфон кој се претвора во мини лаптоп

Samsung Mobile ја започна 2020 година со одлична презентација на можностите на новата генерација на смартфони на преклоп како новиот...

 
Најнови телефони