Новости

Android: Нема повеќе неовластено собирање на корисничките податоци

Без разлика на тоа што Google жестоко се бори против апликациите што ги собираат личните податоци на корисниците, сепак ги има во...


Нов и чист Android 8.0 Oreo е креиран за Nokia 8

HMD Global објави дека Android 8.0 Oreo отсега е достапен за смартфонот Nokia 8...


Се уште има милијарда мобилни уреди со стар Android

Google има проблем со инсталирањето на новите софтвери, што значи дека се уште постојат огромен број на корисници што користат стари...


Android 8.1 Oreo со повеќе инфо за трошењето на батеријата

На Android 8.1 Developer Preview има нова опција, со која корисниците полесно ќе може да ја менаџираат батеријата. Конкретно, отсега на...


Instant Apps на Android за пробување апликации пред инсталирање

Во Google Play може да најдете илјадници апликации, но многу е проблематично тоа што прво сакате да ја пробате апликацијата пред да ја...


Google: 100.000 долари ако хакирате Android апликација

Тој што ќе успее да хакира апликација од Play Store и да ја поправи, ќе биде награден со 100.000 долари од Google. Поентата е тоа што...


Device Health Services на Google достапна во Play Store

Google продолжува со трендот да објавува свои матични апликации од Android OS, за да ги има и како независни во Play Store. Device Health...


Google го официјализираше своето „колаче“ Android 8 Oreo

Google официјално го лансираше Android 8 и конечно го откри неговото име, исто како колачето Oreo. Има ли подобар начин...


Google Play Store ќе ги фаворизира постабилните апликации

Google Android е една од најбрзо-растечките гранки во информатичката гранка, која мора да го среди нередот во морето на апликации...


Проверете овде дали вашата омилена Android апликација е безбедна

Android е најпопуларен и најшироко распространет мобилен оперативен систем во светот. Се разбира...


Android повторно во опасност од малверот GhtostCtrl

Речиси секој нов ден имаме ситуација со нова верзија на малвер, спајвер или некои слични измамници што се обидуваат на секаков можен...


Видео: Firefox Focus кој ја штити приватноста лансиран за Android

Firefox Focus апликацијата доби и соодветна Android мобилна верзија со која корисниците ќе може постојано да сурфаат во приватен режим...


Android O доаѓа во август - За кои телефони важи надградбата

Google најверојатно ќе ја лансира новата верзија на Android во првата половина на август, која моментално ја знаеме како Android O....


За грешка во Android може да добиете до 200.000 долари

Google ја отвори сезоната за лов на безбедносни дупки, откако беше објавено дека малверот Judy зарази над 36,5 милиони Android уреди....


Видео: Face Swap на Microsoft ќе ве забавува на Android

Microsoft ја лансираше новата забавна апликација Face Swap за Android која ја користи селфи камерата. Откако ќе направите фотка Face Swap...


Android Go и YouTube Go во иднина за евтините телефони

Android Go ќе биде нов софтвер, наменет за евтини телефони со слаби перформанси. За да не ги терети Google слабите телефони со нови...


I/O: Почнува најголемата конференција на Google

За само 2 дена на конференцијата Google I/O ќе дознаеме за многу новитети од технолошкиот гигант, на кои работел изминатава година....


Google открива дека ќе има голем проблем со Android до летото

Речиси 50% од Android корисниците се во опасност поради голем пропуст во софтверот, откриваат аналитичарите. Багот им овозможува на...


Google работи на новиот оперативен систем Fuchsia

Корисникот Kyle Bradshaw на YouTube објави видео од потенцијално новиот оперативен систем на Google. Fuchsia е името на новиот оперативен...


Google Assistant надградбата за Android започнува од денес

LG G6 е единствениот телефон во моментов, кој доаѓа со Google Assistant, веднаш после Pixel серијата. Google објави дека се повеќе...


Pixel и Nexus добиваат Android 7.1.2 Beta надградба

Android смартфоните и таблетите на Google со лансирањето на Pixel линијата, ќе добиваат многу почести, но помали надградби, кои пред се...

 
Најнови телефони
 
  • Mate 10 Pro
  • G6
  • 3310 (2017) 3G
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 3
  • 2
  • 105 (2017)