Новости

Двејн Џонсон лансираше моќни слушалки

Холивудската ѕвезда Двејн Џонсон познат и под прекарот The Rock заедно со брендот Under Armour лансираше нови моќни безжични слушалки со...


Samsung ќе развива сопствена графичка за смартфоните

Samsung Mobile донесе одлука самостојно да развива графичка карта за Exynos процесорите кои се во нивно производство, па така ќе има...


Новите ARM чипови конечно ќе го направат Android побрз од iOS

Qualcomm Snapdragon 835 е одличен чип, кој е доволно добар за да напојува и лаптоп, кој нуди батерија...


Xiaomi Mi 6X ќе биде наследник на Mi 5X

Претходно пишувавме за спецификациите на новиот модел Xiaomi Mi 6X, кој интернацинално оди под името...


Јануарска безбедносна закрпа за Android корисниците

Google се спрема да ги заштити Android корисниците од новиот експлоататор на пазарот - Spectre. Тој директно ги напаѓа процесорите на...


Microsoft прави чуден таблет со Windows 10 ARM

Microsoft развива концепт на таблет на превиткување кој би имал двоен екран и би работел на Windows 10 оперативниот систем, но со...


Веднаш исклучете го Bluetooth и ажурирајте го

Корисниците најчесто не го исклучуваат Bluetooth на своите компјутери и смартфони, затоа што се мрзеливи. Се разбира...


Бил (53) ја мрда парализираната рака со мислите

Бил Кочевар има 53 години, кој после кобната сообраќајна несреќа се парализирал целосно од вратот надолу. После неколку години тој...


Toy Block - робот на Xiaomi кој ќе се управува преку смартфон

Xiaomi произведува пластичен робот-играчка, кој може да се реобликува во различни форми, со помош на апликација на смартфонот. Роботот...


Се појави HTC Halfbeak со Under Armour ременчиња

HTC долго време го одложува лансирањето на нивниот прв смарт часовник бидејќи и самиот пазар беше многу заситен, но сега се појавија нови...


Galaxy S8 ќе има супер моќна графичка, ова се деталите

Samsung забрзано го развива следниот премиум смартфон Galaxy S8 во кој ќе биде вложено многу за да се спасат од проблемите со фаблетот...


Американските армиски специјалци се подновија со iPhone 6s

Американската команда за специјална операции на армијата реши да ги замени досегашните Galaxy Note 2 смартфони со новите модели на iPhone...


SoftBank потроши 32 милијарди за ARM процесорите

Јапонскиот технолошки гигант потроши неверојатни 32 милијарди долари за преземање на производителот на чипсети и процесори ARM што...


Џејмс Јонг е половина киборг со бионичка рака

Џејмс Јонг (26) пред 4 години имал несреќа на железничката станица со воз, и така останал без една нога и една рака, имал повреди на...


Samsung Artik 10 модуларниот компјутер е прв сериозен конкурент на Raspberry Pi

Samsung за прв пат навлегува во областа на модуларни компјутери со Arktik 10 моделот кој е навистина сериозен конкурент на веќе добро...


Raspberry Pi 3 слави нов модел со Wi-Fi за 35 долари

За својот четврти роденден Raspberry лансираше нов модел на микро компјутерот Pi 3 кој ја има оригиналната цена од 35 долари, а нуди...


Смарт имплантите се иднината - Ќе комуницираме како киборзи

Се поголем број на поединци го ризикуваат своето здравје за да вградат електронски уреди под својата кожа на различни делови од телото со...


Бионичка рака управувана само со Lumia смартфон

Роботиката постојано напредува особено во области кои имаат најголема потреба од далечинско управување, како на пример полицајците при...


ARmKeypad - проектирана тастатура со виртуелна стварност

Јапонската компанија NEC изработила смартчасовник што проектира тастатура...


Руски научници прават лебарка дрон за армијата

Руските научници од Универзитетот Емануел Кант во Калининград работат на мал дрон во облик на лебарка кој изгледа премногу веродостојно...


Robo-Mate - човечки мозок и сила на робот!?

Robo-Mate значително ќе придонесе за зачувување на човечкото здравје...

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm