Новости

Apple AirPods слушалките со одлични додатоци, но и солена цена

Apple годинава најверојатно ќе лансира безжични слушалки AirPods Studio кои ќе имаат одлични додатоци за прилагодување на главата и ушите...


iPhone SE ја спасува продажбата на Apple во Кина

Apple полека се враќа во игра на кинескиот пазар по катастрофалните резултати во месец март. Кризата со корона вирусот го погоди гигантот...


Томас Ле Бониек: Apple прислушкува се што правите и зборувате

Томас Ле Бониек открива дека минатата година Apple без дозвола од сопствениците ги преслушал снимките што ги снимала виртуелната...


Со новиот iPhone 12 нема да доаѓаат бесплатни слушалки

Apple ќе најде уште еден начин како да извлече по стотина евра од џебот на корисниците. Според информациите со кои располага аналитичарот...


iPhone 12/Pro 5G со најновиот „Super Retina XDR“ OLED дисплеј

iPhone 12 и iPhone 12 Pro се очекуваат да пристигнат со важни надградби подоцна оваа година со главни промени во сегментот на дисплејот....


Apple по долга пауза повторно ќе лансира iPad Mini

Таблетите со помала форма на екранот долго време не се во мода бидејќи во меѓувреме се појавија смартфони со големина од речиси 7 инчи...


Трамп со закана до Apple - Вратете го производството во Америка

Американскиот претседател Доналд Трамп им се закани на компаниите од САД меѓу кои и Apple, да го вратат своето производство на...


Ќе се превртите од новото концепт видео со iPhone 12 Flip 5G

Глобалните достави на Samsung Galaxy Z Flip моделот биле зголемени од 147,000 парчиња во февруари, на 230,000 парчиња во март. Тоа се за...


Apple ќе биде домаќин на WWDC20 во јуни

Apple веќе има дата кога ќе ги презентира новите iOS, MacOS, iPadOS, WatchOS и TVOS за време на WWDC20 конференцијата. Датата е 22 јуни,...


Тим Кук е убеден дека овој iPhone ќе ги привлече „Android-ашите“

Тим Кук не сака да прогнозира каков ќе биде исходот за овој квартал поради несигурноста од коронакризата. Тој само вели дека има голема...


Позната продавницата која Apple прва ќе ја отвори во Европа

Apple се подготвува ако тоа го дозволат мерките за справување со последиците од корона вирусот наскоро да ги отвори повторно физичките...


iPhone 12 смартфоните ќе ги задржат цените на ланските модели

Apple оваа година најверојатно нема да воведе зголемување на цените во премиум сегментот на новите iPhone 12 Pro смартфони кои според...


Apple го спрема поевтиниот iPhone SE Plus со голем дисплеј

Минатата недела Apple го претстави новиот модел iPhone SE, кој е евтин телефон, а под хауба го поседува најмоќниот хардвер на Apple....


Детектирањето на COVID-19 ќе биде предност кај Apple Watch 6

Доктор Ричард Левитан открил дека пациентите со отежнато дишење не се хоспитализираат се додека не ги зафати пневмонијата. Зтоа тој сфаќа...


Видео: Што нуди новата Magic Keyboard за iPad Pro

Apple неодамна претстави неколку новитети за серијата на iPad Pro таблети меѓу кои и новата додатна физичка тастатура Magic Keyboard чија...


Apple развива безжични слушалки на кои ќе им ги менувате деловите

Apple е секогаш затворен кога станува збор за производите на кои работат. Така протече информацијата дека Apple работи на нови, врвни...


Apple сепак, во игра со AirPower безжичниот полнач

Поминаа неколку години откако Apple за време на голем промотивен настан најави дека планира да лансира безжичен полнач со повеќе функции,...


Apple тргна на шопинг: Поради кризата падна вредноста на стартапите

За едни ова е голема криза, во која е важно да се спаси жива глава, но за други ова е голема шанса за заземање на подобри позиции во...


iPhone 9 2020 сепак, доаѓа овој месец

Apple најверојатно до средината на овој месец ќе открие повеќе детали за новиот модел од високата средна класа iPhone 9 2020 кој всушност...


Зошто смартфоните се приближуваат до цена од 1500 долари?

Тоа што беше порано до плафон, сега е на подот, со оглед на тоа што најевтиниот смартфон од Galaxy S20 серијата е $999, а S20 Ultra оди...


Huawei бара од Google да ги пренесе апликациите во Huawei AppGallery

Huawei ги лансираше новите модели од P40 серијата, само што сега се со новата онлајн продавница за апликации AppGallery, која нема толку...