Новости

Руска банка ги купила сите графички картички на пазарот

Најголемата руска банка во сопственост на владата ги купила сите графички картички што постојат на пазарот. Александер Ведјакин...


Huawei ќе направи револуција со интелигентни телефони

Во Huawei се убедени дека во иднина вештачката интелигенција ќе донесе радикални промени, рече неодамна Феликс Занг...


Софија дава надеж дека роботите може да бидат хумани

Роботот Софија има вградена вештачка интелигенција, кој е креиран со цел да им помага на луѓето од компанијата ...


Токио официјално доби граѓанин со вештачка интелигенција

Mirai официјално е прогласен за граѓанин на Токио. Виртуелниот лик изгледа како да има само 7 години, чие име Mirai означува „иднина“...


Стивен Хокинг: Вештачката интелигенција е закана за човештвото

Генијалецот на денешнината, Стивен Хокинг, смета дека машините би можеле во иднина да сакаат да се ослободат од човекот. Според него...


Лабораторијата на генијалците од Labsix ја збуни вештачката интелигенција

Вештачката интелигенција е технологија на 21 век, која допрва се усовршува и ќе се усовршува во иднина. Оваа технологија функционира...


Со првото државјанство и роботите ќе си ги бараат своите права

Можеби не веднаш, но во блиска иднина со огромен развој на вештачката интелигенција ќе се разговара и за добробитот на роботите како и...


Toyota: Вештачката интелигенција Yui ќе ги запознава патниците

Toyota планира да ги презентира официјално своите иновации во 2020 година во Јапонија, за време на Олимписките игри - софтверски...


Google: Вештачката интелигенција AlphaGo Zero сама учи за рекордно брзо време

DeepMind, одделот во Google за развој на вештачка интелигенција, креирал нова технологија што ќе биде способна сама да учи. Новата...


Mate 10 е најмодерниот смартфон досега на Huawei

Huawei и официјално го промовираше долго очекуваниот топ смартфон Mate 10 кој е нивни најмодерен досега со повеќе новитети во софтверот,...


Илон Маск жестоко против Clips камерата на Google

Многумина велат дека Google Clips камерата е морничава и инвазивна, која е опасна за безбедноста на корисниците. Сепак, за родителите и...


Гласот на Google Assistant е сега профи поради машината што сама учи

Google постојано го усовршува својот дигитален асистент Assistant, кој навлегува во порите на севкупната разновидна технолошка индустрија...


Руската амбиција за ВИ е почеток на крајот според Маск

Технолошкиот могул и визионер Илон Маск смета дека со зголемените амбиции на Русија да влезе во трка за развој на вештачката...


Видео: Роботот Ејми е усовршен за човечка интеракција

Кинеската компанија Amy Robotics на IFA саемот во Берлин ги демонстрираше можностите на новиот хуманоиден робот AMY A1 кој е креиран за...


Huawei со Kirin 970 ќе има огромна моќ и вештачка интелигенција

Huawei со мислите во иднината ја има вештачката интелигенција како нова главна цел за развој и токму затоа го направи првиот чекор со...


Huawei ја откри иднината за Mobile AI на IFA 2017

Извршниот директор Ричард Ју го откри Kirin 970, првата мобилна платформа за вештачка интелигенција (AI)...


Фокусот на Huawei ќе биде во вештачката интелигенција

Ричард Ју, извршниот директор на Huawei Consumer Business Group ќе има свој говор денес на настанот на Huawei, кој започнува во 14:00...


Илон Маск: Автономното оружје мора да се сопре

Илон Маск, како еден од главните лидери во областа на роботиката и вештачката интелигенција, како еден од групата составена од 116...


Facebook го купи Ozlo за подобра вештачка интелигенција

Марк Цукерберг реши да вложи во стартапот Ozlo кој е формиран пред четири години и развива системи за вештачка интелигенција во делот на...


Робот од обезбедувањето паднал во фонтана

Роботите и вештачката интелигенција се повеќе се напредни и со текот на времето преземаат се поголем број на обврски. Возачите ќе бидат...


Илон Маск: Човекот еднаш изгуби контрола над вештачката интелигенција

Вештачката интелигенција стана дел од нашите секојдневни животи, без разлика дали сме свесни или не. Некои велат дека животот ќе ни биде...

 
Најнови телефони
 
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone 7 Plus
  • P9 Plus
  • P10
  • Galaxy S8 Plus
  • Galaxy S8
  • Note 7
  • Galaxy C7
  • Desire 10 Lifestyle