Новости

Google развива специјален уред за Augmented Reality

Google започна нов проект за развој на посебен уред кој ќе има поддршка за Augmented Reality технологијата која се уште е нова и...


Сензорот на Galaxy S9 ќе биде под камерата

Samsung официјално ќе ги презентира Galaxy S9 и S9+ во Барселона на 25 февруари и многумина веруваат дека сега...


Samsung Galaxy S9: Објавени слики непосредно пред MWC

Samsung Galaxy S9 ќе биде презентиран во недела на 25 февруари. Како што секогаш се случува, предвремено излегуваат фотографии...


Зошто Apple ќе доминира догодина?

Apple се очекува наредната година да му биде една од најуспешните во досегашната историја бидејќи тогаш ќе може во полн ефект да ги...


Дали Google Lens ќе биде главниот адут на Pixel 2?

Google по грешка пушти нова верзија на Lens апликацијата која сега дојде интегрирана во Photos мобилната апликација, но потоа го изгаси...


Apple ќе доминира со новиот iPhone X со тотална моќ

Apple како никогаш досега во една година лансираше дури три супер моќни смартфони, но вистинскиот победник е убедливо iPhone X кој е...


Смарт очилата на Apple ќе имаат 3D камера

Apple за наредните години подготвува сосема нови видови на производи со цел да не зависи само од смартфонот iPhone туку и да понуди нешто...


Apple развива 3D ласер за следниот iPhone

Повеќе извори од добавувачите на Apple откриваат дека компанијата развива 3D ласер за следниот iPhone кој ќе се користи за подобар фокус...


Виртуелна и проширена реалност од празни соби прават игралиште

За добра забава понекогаш е доволно да имате само малку бујна фантазија и празен простор. Секојдневно се појавуваат иновативни технологии...


SketchAR за iOS и Android: Апликација за цртање со проширена реалност

SketchAR е новата апликација на Play Store и App Store, која ќе ве научи да цртате ако немате талент. Оваа апликација ја употребува и...


iPhone ќе добие просечна цена - 753 долари

Со најновиот модел iPhone 8 годинава, Apple значително ја подигнува просечната цена на своите смартфони. Со осмицата Apple сака да...


Нови грижи дека iPhone 8 ќе задоцни, но ќе вреди да се чека

Откако Apple ги надмина грижите за набавка на OLED екрани со нарачката на 70 милиони панели за екранот од Samsung, сега има нови грижи...


Apple креира ултра напреден AR уред, инвеститорите возбудени

Apple повеќе нема да зависи само од продажбата на iPhone бидејќи разива сосема нов AR уред кој ќе има ултра напредна аудио и визуелна...


Microsoft Hololens за сите корисници доаѓаат, но не годинава

Microsoft ја подготвува третата генерација на Hololens очилата со пренесена реалност, но за моделот кој ќе биде наменет за сите корисници...


iPhone 8 на големо се подготвува со зголемена реалност

Како што можеше да се претпостави по отстранувањето на надворешните VR очила View-Master од App Store за претстојниот iPhone се...


Apple ќе прави AR очила со Carl Zeiss

Apple склучил договор за партнерство со компанијата Carl Zeiss, еден од врвните германски производители на леќи за очила, кои ќе...


Кина од безбедносни причини ја забрани Pokemon Go

Кинеските власти донесоа одлука да ја забранат за користење хит играта за изминатата година Pokemon Go поради безбедносни причини. Како...


Snapchat со прва голема инвестиција - Купена израелската Cimagine

Snapchat како што и претходно анализиравме мора да започне да инвестира и во други сервиси доколку сака да остане актуелен и компетитивен...


Видео: RideOn маската за скијање додаваат виртуелна реалност

Љубителите на спортското скијање сигурно ќе се забавуваат со RideOn маската која има вграден визир со виртуелна реалност со што целосно...


Еве доказ дека виртуелната реалност постоела уште од 1990г.

Виртуелната реалност е на граница да стане мејнстрим култура, со оглед на тоа што Google, Facebook и Samsung во последно време интензивно...


Пристига Lenovo Phab2 Pro - Прв функционален Google Tango смартфон

Lenovo Phab2 Pro e првиот целосно функционален смартфон со новата Tango технологија изработена и развиена од Google. Lenovo Phab2 Pro...

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm