Новости

Илон Маск во моментот кога купува МекЛарен Ф1

Ова е краток документарен филм од 3 ипол минути, кој бил сниман во 1999 година. Во тогашно време Илон Маск бил веќе ...


Првите сателити за интернет лансирани од SpaceX

Објавено е видео на Twitter со лансирањето на првите сателити за интернет од страна на компанијата SpaceX, во...


Теслата на Маск ќе го утне Марс

Планот на милијардерот Елон Маск да го упати својот Тесла автомобил на Марс најверојатно ќе пропадне бидејќи електричниот спортски...


Tesla успеа да стигне до 300.000 произведени автомобили

Tesla Inc. се уште се бори со пазарот и покрај тоа што е глобален лидер за производство на електрични автомобили. Илон Маск ...


Историски момент за SpaceX и Tesla Inc.

Space X успешно го лансираше Falcon Heavy од Вселенскиот центар Кенеди во Флорида. Ова е најголемата ракета на компанијата...


Tesla Inc: Виртуелна електрана за снабдување на 50.000 домови

Tesla Inc. ќе гради виртуелна централа со соларни панели од сопствено производство во 50.000 домови, но на една мрежа. Компанијата на...


Стивен Вознијак ги сака Tesla автомобилите, но не го сака Илон Маск

Легендарниот Стивен Вознијак е пионер во технологијата, па затоа светот го слуша секогаш кога критикува некоја компанија. Воз ги обвинува...


Tesla Semi влезе во европските пазари

Неизвесно беше дали Tesla ќе пристигне и во Европа со неговиот нов модел на електричен камион. Веќе стана достапен во Норвешка, Холандија...


Подготовка на Tesla Roadster за лет на Марс

Нели верувавте дека Илон Маск го спрема Tesla Roadster за пат околу вселената? Маск објави фотографии со електричниот автомобил, кој ќе...


Tesla Semi доби огромна нарачка за електрични камиони од PepsiCo

PepsiCo купува 100 нови електрични камиони од Tesla Inc. Најновите самоуправувачки камиони Semi со електричен погон...


Што мора да поминете за да работите за SpaceX и Илон Маск

Работата за визионерската компанија SpaceX и американскиот милијардер Илон Маск може често да биде интензивен и да бара многу...


Дали таткото на Bitcoin е Илон Маск?!

Теоријата на заговор е секогаш интересна. Вчера пишувавме дека Bitcoin надмина вредност од 10.000 долари, но дали знаевме кој стои зад...


Џон Колисон е милијардер, 2 месеци помлад од Иван Шпигел

Џон Колисон од Ирска е еден од најмладите милијардери во светот, кој е само 2 месеци помлад од ко-основачот на Snapchat, Иван Шпигел...


Tesla камионот е без гориво, има сензори насекаде и автопилот

Tesla Inc. го претстави новиот електричен камион Tesla Semi. Возилото е минималистички дизајнирано во облик на куршум, како што вели...


Илон Маск: Има милијарди на контото, но сепак нема канцеларија

Илон Маск е бизнисмен со милијарди долари на своето конто, но сепак нема своја канцеларија. Сите се чудат како е возможно да води две...


Стивен Хокинг: Вештачката интелигенција е закана за човештвото

Генијалецот на денешнината, Стивен Хокинг, смета дека машините би можеле во иднина да сакаат да се ослободат од човекот. Според него...


Илон Маск го славеше успехот на покривот на Gigafactory

Наместо спортување како издувен вентил, Илон Маск преноќил на покривот на неговата огромна фабрика Gigafactory. Тој објави фотографија и...


Tesla Inc. отпушти 700 вработени

Компанијата Tesla Inc. отпуштила 700 вработени, затоа што смета дека нема потреба од нив, односно нема ефикасност. Ова е истовремено...


Џон Колисон е еден од најмладите технолошки богаташи во светот

Џон Колисон од Ирска е еден од најмладите милијардери во светот, кој е само 2 месеци помлад од ко-основачот на Snapchat, Иван Шпигел. Во...


Илон Маск жестоко против Clips камерата на Google

Многумина велат дека Google Clips камерата е морничава и инвазивна, која е опасна за безбедноста на корисниците. Сепак, за родителите и...


Volkswagen сепак не потклекнува пред Tesla Inc.

Tesla Inc. компанијата на Илон Маск изврши револуција во светот на пазарот на електрични автомобили. Револуција велиме затоа што Tesla...

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus