Новости

Круз-К е првиот руски смартфон со крипто-заштита

Автоматика, како дел од руската компанија Ростех, го лансираше првиот руски смартфон со крипто-заштита...


Лансиран Briar како најбезбеден чат базиран на Tor

Briar ја доби првата стабилна верзија на мобилната апликација за допишување откако помина подолго време во бета тестирање. Briar треба да...


WhatsApp гарантира - Податоците ви се безбедни

WhatsApp како компанија која е во сопственост на Facebook, но има своја автономија на делување, реши да ги увери корисниците преку...


Едноставен начин за пробивање на iPhone за 2 минути

Apple веќе со години гордо изјавува дека се фокусира прво на безбедноста на корисниците. Енкрипцијата ги штити ...


Chrome сите HTTP сајтови ќе ги означува како небезбедни

Од средина на годинава Google преку неговиот интернет прелистувач Chrome сите сајтови кои имаат само http протокол ќе ги означува како...


Skype воведува приватни разговори со енкрипција

Skype апликацијата за допишување ќе воведе приватни разговори со целосна енкрипција при што ќе се обезбеди многу побезбедна комуникација....


Еве што содржи новата надградба на Viber

Viber постојано ја надградува и подобрува својата апликација, со многу практични и корисни алатки. Корисниците ја сакаат апликацијата...


Telegram воведе заштитени видео пораки

Познатата апликација за доверлива комуникација Telegram воведе нова услуга за корисниците, а тоа е можноста за испраќање на видео пораки. 


WhatsApp и Signal не може ниту ЦИА да ги шпионира

WikiLeaks неодамна објави дека ЦИА може да не шпионира преку телефон, компјутер, смарт телевизор, камера и слично. Колку се безбедни...


Енормно зголемен интересот за омилената апликација на Сноуден

Viber и Facebook воведоа end-to-end енкрипција за безбедност на личните податоци на корисниците, но сепак се зборува дека не се толку...


Facebook активираше целосна енкрипција за заштита на сите корисници

Facebook сака да го подобри имиџот на компанија која се грижи за приватноста на корисниците и заштита на нивната комуникација со тоа што...


YouTube со зголемена посета на енкриптирани видеа

Официјално објавено е дека YouTube имал пристап со 97% од корисниците преку HTTPS протоколот на енкрипција. Со оглед на тоа што овој...


Facebook Messenger со прв чекор кон целосна енкрипција

Facebook соопшти дека и официјално стартувале со тестирање на опцијата за енкрипција на пораките со што треба да се заштити приватноста...


Facebook Messenger ќе воведе целосна енкрипција !?

Facebook Messenger може наскоро слично како кај останатите конкурентни апликации за комуникација и допишување да воведе целосна...


Параноичниот UnaPhone Zenith не ви дозволува инсталирање апликации

UnaPhone Zenith е смартфон проект кој доаѓа од Кина и приватноста и заштитата на корисниците си ја сфаќа премногу сериозно, да не речеме...


Viber воведе целосна енкрипција и скриени пораки

Viber најави дека целата комуникација која ја водите преку апликацијата ќе биде заштитена со енкрипција меѓу примачот и испраќачот што ќе...


Многу врева за ништо - ФБИ не најде траги на терористичкиот iPhone

ФБИ иако водеше цела битка со Apple да ја сруши енкрипцијата на iPhone 5c смартфонот користен од терористот Сајед Фарук не доби...


WhatsApp за инает на властите вклучи end to end енкрипција за сите

Јан Коум, основачот на WhatsApp, соопшти дека сервисот за брзи пораки вклучува целосна end to end енкрипција за своите корисници кои ќе...


FBI ќе отклучува смартфони се додека Apple не направи надградба

Федералното истражно биро (FBI) порача дека ќе им помогне на сите локални полиции во САД каде се вклучени уреди со енкрипција чии...


Опасен Ransomware ги покраде фирмите

Нов опасен Ransomware вирус таргетира повеќе компании од САД и Европа онеспособувајќи ги нивните компјутери и заклучувајќи ги податоците...


Џон Оливер брилијатно објаснува зошто е важна енкрипцијата на iPhone

Комичарот и шоумен Џон Оливер се нафати да ја објасни и истражи актуелната тема за енкрипцијата на iPhone и барањата на американската...

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm