Новости

Два инцидента со iPhone експлозии во Швајцарија и Шпанија

Apple има неколку непријатни случувања периодов пред нова година и потоа. Прво имаше ситуација со бавното функционирање на старите iPhone...


Батериите во иднина ќе се базираат на вода

Требаше да експлодираат неколку литиумско-јонски батерии за да сфатиме дека сме во опасност. Научниците од Харвард направиле прототип на...


Смартфон кој се самоуништува како во шпиунските филмови

Доколку сте ги гледале филмовите „Невозможна мисија“ тогаш позната ви е замислата за телефон кој би се самоуништил со цел податоците да...


Случајот со експлозивниот Galaxy Note 7 го затвори и корејската влада

Според истрагата која паралелно ја водеше и владата на Јужна Кореја утврдено е дека несоодветниот дизајн и големина на батериите се...


Екстремната лабораториска тортура на Samsung Galaxy Note 7!

Претходно пишувавме за причините за несреќата на Samsung Galaxy Note 7, кој направи голем хаос поради дизајнот, односно тесниот простор...


Samsung ја откри вистинската причина за експлозиите на Galaxy Note 7

По долгата истрага комисијата на Samsung ја лоцираше вистинската причина поради која нивниот фаблет Galaxy Note 7 во одредени екстремни...


Научници прават батерија која ќе гаси пожар, идеално за потребите на Samsung

Група на научници креираат батерија која ќе има вграден систем за гасење пожар па така штом батеријата премногу се загрее нема да и биде...


Samsung не го осети финансискиот удар од Note 7

Samsung Galaxy Note 7 беше во светот на вниманието со најскандалозните експлозии во 2016 година. Производителот не ги направи батеријата...


Бебенце спасено секунди по експлозија на Galaxy S6

Викторија Лидс од Велика Британија е мајка на 6 месечно бебенце. Таа го полнела својот Galaxy S6 на дрвена масичка непосредно поставена...


Samsung ја знае причината за експлозиите на Note 7, но се уште не ја открива на јавноста

Повеќе медиуми од Јужна Кореја известуваат дека Samsung ги добил сите резултати од сопствените и надворешните тестови на  Note 7 и веќе...


Неколку прецизни причини за експлозија на Galaxy Note 7

Инженерите велат дека еден од проблемите со батеријата на Note 7 е „агресивниот дизајн“ на телефонот на Samsung, откако детално го...


Samsung наскоро ќе ја објави истрага за експлозиите на Galaxy Note 7

Samsung Mobile вети дека до крајот на оваа година ќе ги објави деталите од внатрешната истрага која ја води со цел да се дознаат...


Експлозиите со Galaxy S7 не стивнуваат!

Samsung Galaxy S7 му експлодирал на корисникот Амарџит Ман (34) во раце. Човекот од Канада на почетокот само почувствувал топлина во...


Изгоре Samsung смартфон и од евтината Galaxy J5 серија

Samsung годинава нема среќа со бројни информации за инциденти со проблематичните батерии, па покрај експлозивниот Galaxy Note 7 сега е...


Elephone направи клон на Galaxy Note 7 кој не експлодира

Elephone уште сега може да ја добие наградата за „трол“ на годината бидејќи реши да му се насити на Samsung со лансирањето на Elephone S7...


Samsung ветува поголема контрола на квалитетот по фијаското со Note 7

Samsung соопшти дека ги презема сите неопходни мерки за да ги подобри контролните механизми кои ќе гарантираат квалитет на сите...


Иран има нова закана - Дрон за експлозивни напади

Иранските власти соопштиле дека развиле „самоубиствено беспилотно летало“ со домет од 1.000 километри кое може да се користи за мисии за...


Samsung ја забрани пародијата на GTA 5 каде Note 7 се користи како оружје

Samsung Mobile поднесе пријава за нарушување на авторските права и на тој начин успеа да ја блокира пародијата во видео играта GTA 5 каде...


Samsung сам ќе ги лови корисниците со Note 7 на аеродром

Samsung Australia постави свој систем за преземање на моделите на Galaxy Note 7 на аеродромите во Австралија со оглед на тоа што фаблетот...


Note 7 не смее да се носи ако летате од и кон Америка!

Уште еден гол против Samsung Galaxy Note 7 од американските власти, кои овој пат забрануваат да се носи воопшто ваков телефон за време на...


Руски телефон не го уништува ниту бомба

Руската компанија Zavod Goreltex која креира материјали отпорни на експлозии го направи првиот телефон кој е доволно издржлив за да не...

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm