Новости

Samsung смартфон за корисници што не сакаат интернет

Samsung има смартфон без интернет, за корисници што интернет. Новиот Galaxy J2 Pro модел нема да биде...


Што не прави толку ранливи во ширењето на лажни вести

Фотографиите со присутните за време на инаугурацијата на претседателот Доналд Трамп, јасно покажуваат ....


Како да откриете кој пријател споделува најмногу лажни вести на Facebook

Борбата против лажни вести (eng. fake news) некако падна во втор план поради скандалот со Cambridge Analytica....


Дик Дурбин го распарчи Марк Цукерберг пред сите

Сенаторот Дик Дурбин сакаше на убав начин да извлече поента за злоупотребата на личните податоци н...


Марк Цукерберг го призна она од што најмногу се плашевме

Марк Цукерберг пред Конгресот во САД потврди еден од најголемите стравови на луѓето ширум светот, кога станува збор за приватност. Шефот...


Цукерберг себеси се заштитил од хакери, но не и останатите 2 милијарди корисници на Facebook

Очигледно Facebook не се потрудил доволно да ја заштити приватноста на своите корисници сиве овие ...


Марк Цукерберг целосно ја презема одговорноста и вината

Марк Цукерберг повторно се извини и ја презема одговорноста за злоупотреба на корисничките податоци, ветувајќи...


Голема промена има Facebook во News Feed

Една од најголемите промени на Facebook се реализираше вчера. Таа се однесува за контролирање на апликациите...


Објавено е што ќе каже Марк Цукерберг пред Конгресот и Сенатот

Марк Цукерберг денес со сведочењето пред американскиот Конгрес ќе ја преземе цела вина за грешките што доведоа...


Цукерберг на 11. април официјално пред Конгресот

Основачот на Facebook, Марк Цукерберг, официјално потврди дека на 11 април ќе излезе да одговара...


Затвор им се заканува на индонезиските претставници на Facebook

Се тресе позицијата на Facebook во Индонезија, тамошните власти започнале истрага против социјалната...


Facebook ќе собира помалку податоци од корисниците на Android

Користењето на Facebook и Messenger апликациите ќе стане за нијанса побезбедно и поприватно


Facebook: Cambridge Analytica имала 87 милиони кориснички податоци

Скандалот со Cambridge Analytica и Facebook пукна уште пред 2 недели, а сега се разгорува. Facebook...


Нови проблеми за Facebook: Интерен допис открил циничен став за корисниците

Ендрју Босворт на своите колеги им напишал во 2016 година: „Ние ги поврзуваме луѓето. Точка. Затоа, се што ...


„Изгубивме контрола“: Кој ќе одговара за личните податоци на корисниците?

Во фокусот на вниманието е скандалот со Facebook и протечените податоци на 50 милиони корисници, до кои дошл,..


Кои компании престанаа да се рекламираат на Facebook после скандалот

Месецов Facebook е во центарот на вниманието поради скандалот со корисничките лични податоци. Откриено...


И Playboy го избриша својот Facebook профил

Многу влијателни корисници ја напуштија социјалната мрежа Facebook, а својот профил го избриша и Playboy...


Amazon, Alphabet и Facebook: Најдобри компании за вработување според LinkedIn

LinkedIn спроведе истражување за компаниите со најдобри услови за вработување, по што ги рангираше Amazon...


Тим Кук: Ситуацијата со Facebook е доказ дека мора да се воведе правна рамка

Шефот на Apple, Тим Кук, досега не ја коментираше аферата поврзана со Facebook и Cambridge Analytics...


Илон Маск ноншалантно ги избриша Tesla и SpaceX на Facebook

Илон Маск доби предизвик на Twitter за да ги избрише страниците на Tesla и SpaceX на Facebook. Тој го направи тоа веднаш, без...


Видео: Цукерберг повторно ги најде лажните вести во Македонија

Извршниот директор и сопственик на Facebook, Марк Цукерберг во извинувачко интервју за CNN во кое требаше да даде објаснување и да се...

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus