Новости

На новиот Huawei Mate 30 брзо и лесно инсталирање на Google апликации

Најмоќниот модел на Huawei, Mate 30 Pro, мораше да биде претставен без апликациите на Google, иако го покренува Android, тој е без Google...


85 апликации од Google Play Store значително ја цедат батеријата

Trend Micro е компанија што се занимава со аналитика за безбедноста на корисниците и открила дури 85 апликации за фотографии и игри, што...


MChat е првата македонска дејтинг апликација

MChat е мобилна апликација што вклучува локација на корисниците, на кои им излегува колку сте оддалечени со вклучен Location кога се...


Google Play Store ќе дава одобрение преку скенер за отпечатоци

Google Play Store добива нов принцип на одобрување на трансакциите при превземање на игри, апликации и мултимедијални содржини со...


Nexus 7 Dock распродаден на Google Play Store

Nexus 7 Dock конечно се појави во продажба на Google Play Store, но само за неколку часа беше и распродаден. Овој док се продаваше со...


Вчера во App Store влезе милионитата апликација

Apple ја лансираше App Store во 2008 година и само по четири години, заклучно со вчера, програмерите придонесоа за 1 милион апликации.


Лажни Apple апликации во Google Play Store

Apple апликации во Google Play Store? Очигледно некој има смисла за хумор.


Nexus 4 се продава како алва

За само еден ден откако беше лансиран преку Google Play Store Nexus 4 стана висински хит и се продадоа ците планирани количини. Дека...


Пристигнаа Google Nexus 4 и Nexus 10

Најочекуваните уреди за ова година конечно се достапни за пазарот преку онлајн продавницата Google Play Store, но и низ повеќе оператори...


Над 100.000 апликации за Android се „сомнителни“

Фирмата за интернет аналитика Bit9 вели дека над 100 илјади апликации во Google Play Store вршат сомнителни активности.


Instagram достигна 50 милиони преземања од Google Play Store

Иако Instagram на Android пристигна пред само еден месец, мегапопуларната апликација веќе дојде до милиони преземања.


Скинот Chameleon за Android доби надградба

Скинот Chameleon за Android, кој започна како несериозен проект, се разви во сериозна конкуренција за повеќето вакви „ланчери“ кои може...


MG е гејмерска конзола за Android

Секогаш кога на вашето дете играјќи ќе му падне вашиот најнов и најскап смартфон, вам ви запира здивот и знаете дека нешто мора да се...


Angry Birds Star Wars за iOS и Android

Мега популарната игра за мобилен Angry Birds се сели во нова димензија, овој пат на мобилните екрани ќе се појави игра која ќе биде во...


Укради ми го телефонот ама те имам на камера

Во Google Play Store e лансирана можеби најкорисната апликација досега. Kaspersky Mobile Security изработија нова апликација која ви...


Виртуелната валута на Get Jar руши рекорди

Многу често ви се случува да видите некоја одлична апликација за Android, но за да ја симнете треба да издвоите неколку долари, затоа...


Adobe започна да го блокира Flash Player за Android

Како што известивме порано, Adobe од денес почна да го блокира Flash Player во Google Play Store.


Google го прекина сервисот Listen

Google од никогаш не бил заинтересиран за аудио фајловите podcasts, па така тоа и го докажа со фактот што најпосле го прекина сервисот...


Гази зомби до даска

Новата игра, Gears and Guts, која вклучува убивање на зомби чудовишта како главно оружје ви нуди интересни автомобили со кои треба да...


Dark Knight Rises доаѓа на Android

Gameloft завчера и официјално ја претстави во Google Play Store играта која го носи името како и најновото продолжение на Бетмен, „The...


Мобилниот како скенер на баркодови

Сигурно ви се случило да се најдете во гужва пред касата на некој од супермаркетите, па дури и касиерката да се мачи со читачот на...

 
Најнови телефони