Новости

Red Hat падна во рацете на IBM за 34 милијарди долари

Најголемата зделка на IBM е дефинитивно компанијата Red Hat, за која ќе наброи по 190 долари за секоја акција. За вкупно 34...


Android го надмина Windows во сегментот на оперативни системи!

Microsoft Windows е доминантен оперативен систем за десктоп компјутери, но Android е „алфа и омега“ оперативен систем за мобилни...


Новиот Google Chrome пристигна, Android има најголема корист

Google Chrome е најпопуларен веб прелистувач на светот, кој постојано се надминува на полето на безбедноста и иновативни опции. Новата...


Дојде иновативната Chrome 57 на Google

Google Chrome е доминантен на пазарот на веб прелистувачи, го користат милијарда корисници и како што гледаме апсолутно е недопирлив на...


Русите сакаат да ги исфрлат Microsoft, Google и Apple

Во модерното време се води војна на софистициран начин - важно е да се контролираат технологијата и финансиските пазари...


Деинсталирајте го Adobe Flash - „мртов е“, но прави проблеми

Напредните корисници веќе го деинсталираа Adobe Flash од своите уреди...


Firefox 40 за Android и Windows 10 - рефреширан и убав

Нова верзија на Firefox е достапна - Firefox 40, кој содржи одредени новитети...


Опасен пропуст во Mozilla Firefox - веднаш ажурирајте го

Веб прелистувачите се омилена мета за хакерите што трагаат по вашите лични податоци...


Снајперот TP750 се хакира за да нишани во погрешна мета

Огненото оружје може да се контролира преку компјутер со безжична врска...


Skype е достапен сега и на веб

Skype ќе овозможи на корисниците да остваруваат (видео) повици и пораки преку веб пребарувачот - "Skype for Web"...


По наредба на Путин Русија со свој оперативен систем

Руското министерство за телекомуникации најави дека планира создавање на руски оперативен систем кој ќе им се спротистви на популарните...


CHIP е микро компјутер за само 9 долари

CHIP ќе ги воодушеви компјутерските активисти со цената од само 9 долари за кои добивате целосно функционална декстоп конфигурација која...


Изненадување, Windows сега е најбезбеден систем

Windows долги години беше критикуван како еден од најранливите оперативни системи додека пак Linux ги добиваше сите пофалби за отпорност...


Таблет со три оперативни системи

Секој од најкористените оперативни системи Android, Windows и Linux имаат свои позитивни и негативни страни, па затоа идејата за таблет...


Оперативниот систем Sailfish во кинеска офанзива

Поранешните вработени програмери на Nokia кои добија откази за време на најголемата криза на компанијата, создадоа сопствен оперативен...


Евтин таблет со Linux и Android

Името на можеби првиот таблет кој работи со два оперативни системи не е некој познат бренд, туку релативно анонимниот, барем за Европа,...


Донирајте за мобилна верзија на Ubuntu

Сите знаеме дека општото правило на отворениот софтвер е дека тој е бесплатен, па така единствен приход на кој се надеваат креаторите на...


Android е четири пати поголем од iOS

Android и Apple може си дишат во врат во САД, но на глобално ниво „зеленото роботче“ е четири пати позастапено од системот за iPhone.


LibreOffice - наследникот на OpenOffice, доаѓа за Android

LibreOffice, наследникот на пакетот со отворен код OpenOffice, моментално паралелно се развива за десктоп (Linux) и мобилната платформа –...


Skype со надградба за Windows, Mac и Linux

Skype во исто време ќе добие надградба за трите главни десктоп оперативни системи, Windows, Mac и Linux, а најмногу ќе се променат видео...


Nokia треба да преминe на Android

Линус Торвалдс, основачот на оперативниот систем Linux, смета дека Nokia треба да се префрли од WP на Android, кој всушност се базира на...

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm