Новости

Се крчка договор за поевтин роаминг меѓу Македонија и Бугарија

Бугарија ќе биде првата земја членка на ЕУ во која за Македонците нема да се наплаќаат дополнителни роаминг трошоци за мобилни разговори,...


Вип се ребрендира во А1

Telekom Austria Group ќе ги ребрендира сите свои бизнис операции под A1 брендот, откако после откривањето на своите шанси за раст....


Samsung Galaxy Note 8 официјално промовиран во Македонија

Samsung Macedonia и официјално го претстави новиот супер моќен фаблет Samsung Galaxy Note 8 пред скопската публика. Пласманот на Samsung...


Иницијатива: PayPal за продажни места во Македонија

На 21.06.2017, основачот и со-сопственик на Логин Системи, Венко Глигоров, заедно со дел од фесјбук и твитер заедницата покренаа...


Македонија ќе бара укинување на роамингот со ЕУ заедно со Србија, БиХ и Црна Гора

Откако на сила стапи одлуката на Европската комисија за укинување на роаминг тарифите во земјите членки на ЕУ сличен договор ќе побараат...


Global Game Jam Македонија 2017 доби поддршка и од ВИП

Телекомуникацискиот оператор Вип го поддржа овогодинешниот Global Game Jam Македонија 2017 - најголемиот интернационален настан за...


Како на најлесен начин да го добиете атрактивниот Moto Z Play?

Lenovo Macedonia месецов организира наградна игра, во која може да добиеш прекрасен Moto Z Play смартфон. Играта е многу едноставна,...


Од ДИК, Екстерно и неработни денови до Покемон Гоу - Што најмногу барале Македонците на Гугл

Од Државна изборна комисија, екстерно тестирање и интерес за тоа кои денови се неработни се до глобалниот феномен Покемон Гоу, ова се...


Интересот на Македонците за зелената енергија е се уште на ниско ниво

Имаме многу промотивни кампањи за подигнување на свеста на граѓаните за обновливите извори на енергија и мерки за субвенционирање на нови...


Ние го подржавме здравјето на мажите, а вие?

Минатата недела „Movember Macedonia“ го собра сите “мустактивисти“ од Македонија на забава во Капитол Мол каде ја имаа можноста да си ги...


Пиратските филмови во Македонија се бесплатни, во Германија и Данска скапо ќе ве чинат

Во Македонија можете да симнувате пиратски филмови бесплатно и колку сакате, а истото во Германија ќе ве чини и над 1000 евра, затоа што...


Microsoft Визија: Reloaded - започна со „Дигиталната трансформација на бизнисот“

Вчерашниот настан „Microsoft Визија: Reloaded“ годинава е најголемиот ИТ настан кој претставува спој за бизнис-секторот, образовниот и...


Денес и утре во Скопје - Microsoft Визија: Reloaded

Во организација на Microsoft Macedonia ќе биде одржана конференцијата „Microsoft Визија: Reloaded“ денес и утре во Скопје, со учество од...


Не е возможно лажните статии да влијаат на изборот на Трамп, тврди Цукерберг

Марк Цукерберг, основачот на социјалната мрежа, посочи дека лажните статии кои се ширеле на Facebook, а добар дел од нив се пласирани од...


АЕК најави интернет и за најодалечените места во Македонија

Агенцијата за електронски комуникации најави дека ќе распише јавен тендер на кој треба да се обезбеди оператор кој ќе овозможи интернет...


Емоџите ќе се „помакедончат“

Користењето на емотикони и емоџи станува се поатрактивно на речиси сите видови на апликации за допишување, но иконите иако се универзални...


Lycamobile и официјално најави дека ќе биде новиот мобилен оператор

Виртуелниот мобилен оператор Lycamobile на својата веб страна и официјално потврди дека наскоро ќе влезе на македонскиот пазар откако се...


2,2 милиони мобилни корисници во Македонија до 2015 година!?

Според мерењата извршени од Агенцијата за електронски комуникации, во Македонија имало 2.209.280 активни претплатници до 30 октомври 2015...


Lycamobile влегува како виртуелен мобилен оператор во Македонија !?

По спојувањето на Вип и Оне надлежните институции за регулација на пазарот и заштита од конкуренција им наложија да овозможат влез на...


Netcetera ќе инвестира и во македонски стартапи

Netcetera најави дека ќе инвестира во квалитетни стартапи од Македонија и регионот кои ќе понудат иновативни и квалитетни решенија во...


Создади нова игра на Global Game Jam Macedonia IV

Сите девелопери и ентузијасти кои сакаат да креираат нови видео игри ќе може да ги покажат своите способности на четвртиот Global Game...

 
Најнови телефони
 
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone 7 Plus
  • P9 Plus
  • P10
  • Galaxy S8 Plus
  • Galaxy S8
  • Note 7
  • Galaxy C7
  • Desire 10 Lifestyle