Новости

Android го надмина Windows во сегментот на оперативни системи!

Microsoft Windows е доминантен оперативен систем за десктоп компјутери, но Android е „алфа и омега“ оперативен систем за мобилни...


Apple ќе го ребрендира OS X

Apple подолго време се обидува да го подобри десктоп оперативниот систем со нови функции и самото име се чини дека е најмалку важно, но...


Adobe - ажурирајте го Flash Player поради закана од хакери!

Adobe објави надградба за Flash Player откако беше откриен безбедносен пропуст, со кој хакерите преку малициозен софтвер добиваат пристап...


Siri ќе ви прави друштво и на Mac

Ултра популарната гласовна апликација Siri можеби оваа година ќе добие и десктоп верзија и ќе може да се користи кај серијата на...


Mac OS X - голем број апликации се ранливи на хакерски напади

Во споредба со Windows оперативните системи, Apple и неговиот Mac OS X се уште се релативно безбедни. Причината за големите разлики во...


Трик - како може да шпионирате компјутер на Apple

Трикот е наменет за шпионирање на други екрани, но многу лесно можете и вие самите да паднете во ваква стапица од невнимание. Во...


Apple ги вработи хакерите кои направија вирус за Mac

Apple ги вработил хакерите Xeno Kovah и Corey Kellenberg кои неодамна го создадоа вирусот Thunderstrike 2 кој сосема незабележливо може...


App Store направи партали на 1 јануари

Apple е веќе изградена компанија, од која се очекува само успех. Технолошкиот гигант имаше мали падови минатата година со новите модели...


Деинсталирајте го Adobe Flash - „мртов е“, но прави проблеми

Напредните корисници веќе го деинсталираа Adobe Flash од своите уреди...


Google Chromecast претвара стари телевизори во Smart TV

Google Chromecast ги претвара старите телевизори во смарт-телевизори...


Firefox 40 за Android и Windows 10 - рефреширан и убав

Нова верзија на Firefox е достапна - Firefox 40, кој содржи одредени новитети...


Google направи одлична промена во Hangouts за Chrome

Hahgouts е одлично замислена апликација за комуницирање од Google но, не го добива истото ниво на почит како и Facebook Messenger, но со...


Срушен е митот дека Apple Mac не фаќа вируси

Apple сака да се фали дека нивните оперативни системи за мобилен и PC едноставно не фаќаат вируси и се целосно безбедни, но овој урбан...


Доаѓа iPad Pro - Првиот хибриден лаптоп-таблет на Apple

Apple речиси пет години не отстапува од својата замисла за идеалниот iPad таблет кој премногу не се менуваше, но корисниците и фановите...


Изненадување, Windows сега е најбезбеден систем

Windows долги години беше критикуван како еден од најранливите оперативни системи додека пак Linux ги добиваше сите пофалби за отпорност...


Photos за OS X - Фантастична апликација за слики на Apple

Apple ја објави првата верзија на новата десктоп апликација Photos за OS X која изгледа и функционира одлично, а првите впечатоци се дека...


Нови iMac со 5К Retina дисплеј и Mac mini

Фановите на мобилната технологија во наредниот период ќе има за што да дебатираат со оглед на промоцијата на новите iPad таблети, но...


Пристигна iOs 8 beta 3 - Еве кои се подобрувањата

Apple денес ја пушти во употреба третата бета верзија на новиот оперативен систем iOs 8 кој е во финална фаза на тестирање и деволоперите...


Apple ќе прави нов iPad Maxi таблет/лаптоп

Според последните гласини компанијата Apple е во процес на создавање на нов мега таблет со големина од 12.9 инчи кој ќе функционира и...


 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm