Новости

Google Lens достапни и за iPhone

Google Lens функциите за пребарување на објекти преку самата камера на смартфонот како и добивање на многу контекстуални информации сега...


Android воведува HEIF технологија за намалување на сликите

Најновата Android верзија двојно ќе ја намалува „тежината“ на фотографиите во споредба со обичниот JPEG формат...


Како да изгледате убаво на вашите селфи фотографии

Ако забележите дека имате лош нос на вашата селфи фотографија, не очајувајте. Не сте единствени што размислувате ...


Google Lens сега достапна за сите преку Google Photos

Google Lens е една од подобрите нови опции за камерата на последните смартфони на Google, па затоа одлична вест е што сега алатката ќе...


Малата сина точка е доказ дека науката е неверојатна

Фотографијата е навистина неверојатна и се вика „Еден атом заробен во јонска склопка“. Ја направил Дејвид Надлингер со обичен дигитален...


Google Photos ќе ви направи албум со најдобрите слики од 2017

Доколку ги складирате сликите направени со вашиот Android смартфон преку Google Photos апликацијата наместо да се мачите сами да...


Facebook ќе ве извести ако објават ваша фотографија

Facebook воведува нова услуга за препознавање на лице на фотографија објавена на Facebook и автоматско известување на корисниците што се...


Што е ново кај Google PhotoScan?

Google лансираше нова верзија на мобилната апликација PhotoScan која служи за скенирање на стари филмски фотографии за создавање на нивна...


Snapchat стана значително попаметен, еве што е ново

Мобилната апликација Snapchat доби нова надградена верзија која има многу елементи на унапредена вештачка интелегенција. Предноста е во...


Facebook Messenger сега прифаќа слики со 4K HD квалитет

Facebook Messenger воведе многу корисен новитет за тие кои имаат ултра квалитетни камери на своите смартфони. Така корисниците во порака...


Nude ќе ги скрие вашите голи фотки

Nude е нова апликација за iPhone која на креативен начин ја користи вештачката интелигенција, односно го скенира вашиот смартфон за да ги...


Instagram Stories ќе ги гледате и од мобилната верзија на сајтот

Корисниците на Instagram кои ја немаат мобилната апликација на смартфон сега ќе може да ги гледаат објавите во Stories на пријателите и...


Instagram Direct воведе многу нови и забавни функции

Instagram Direct е новата опција на социјалната мрежа за споделување фотографии со која корисниците ќе може да комуницираат меѓу себе на...


Instagram воведе нова забавна опција за Stories

Instagram ја збогати функцијата Stories на мобилните апликации со тоа што сега корисниците ќе може да одговорат на лицата или профилите...


Архивирањето на „фотки“ на Instagram достапно за сите

Instagram сега им овозможи на сите корисници без оглед која мобилна апликација или која верзија ја користат да ги ставаат нивните слики...


На Instagram ќе ставате слики и без мобилна апликација

Социјалната мрежа Instagram ќе овозможи поставување на фотографии на вашиот профил и без да ја користите мобилната апликација, односно...


Видео: Системот за препознавање на лица на Galaxy S8 измамен само со слика

Новиот Galaxy S8 се промовира како најбезбедниот смартфон на сите времиња бидејќи корисникот може да се заштити со скенерот за отчитување...


Google прави нова друштвена мрежа за фотографии

Според најновите шпекулации Google повторно сака да креира социјална мрежа која овој пат ќе се базира на групно уредување на фотографии....


Instagram стартуваше со поставување на албуми

Instagram како што неодамна најави на корисниците сега им ја овозможи опцијата да поставуваат повеќе слики одеднаш и да креираат албуми....


Видео: Apple ве убедува зошто да користите Portrait Mode

Apple сними две нови кратки реклами во кои ги убедува корисниците да ја употребуваат функцијата Portrait Mode од камерата на нивниот...


Instagram ќе овозможи објава на фото албуми со повеќе слики

Во бета верзијата на Instagram за Android откриена е нова опција која на корисниците ќе им овозможи да креираат фото албум со десетина...

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus