Новости

Ford го претстави најбрзиот полициски ѕверски автомобил во САД

Ford 2020 Police Interceptor Utility има погон на сите четири тркала и 3.0 EcoBoost V6 мотор, кој на сите полициски тестови ...


Полицијата во Кина со очила како на филм ќе идентификува лица

Во Кина се инсталирани 170 милиони камери за видео надзор, а за следните три години се планирани уште 400 милиони. Владата на земјата...


Запленети над 400 iPhone-и од „фарма за кликови“

Веќе е познато дека низ светот купуваат кликови, лајкови и посетеност, односно, компаниите плаќаат на фарми за кликови со цел да...


Фатен е крадец на фестивал со 130 iPhone-и во ранецот

Замислете, 130 посетители на музичкиот фестивал Coachella биле ограбени, односно им бил украден нивниот iPhone. Корисниците ги откриле...


Малиот Роман (4) со Siri го спасил животот на мајка си

4 годишниот Роман од Велика Британија го спасил животот на својата мајка со помош на Siri на својот iPhone. Лондонската полиција вели...


BMW ги заклучил смарт бравите кога крадецот спиел внатре

Украден е автомобил BMW, кој за среќа имал смарт брава, со која компанијата и полицијата го оневозможиле крадецот да бега. Благодарение...


Полицијата апелира да се престане со „Покемонското лудило“

Pokemon Go покажа и докажа на дело колку може да биде моќен со влијанието врз корисниците - да испраќа пораки, сурфа на интернет или да...


Лондонската полиција со дронови ќе брка крадци

Полицијата во Лондон планира да воведе дронови кои службениците ќе ги користат за ловење и следење на крадци со што се верува дека...


Panic Button - посебно копче на телефонот за опасност

За време на 2014 година во Индија се забележани над 337 илјади случаи на насилство над жените, вклучувајќи над 36.000 случаи, што е...


Мртво тело пронајдено во Apple

Вчера е пронајдено мртво тело од машко лице во седиштето на Apple, но од компанијата и полицијата се уште не даваат официјално...


Полициска заштита во Велика Британија со дронови

Полицијата во Велика Британија купи 4 дрона за 310.000 евра, како ефикасно средство против криминалот. Дроновите Aeryon SkyRanger sUAS ќе...


On Camera ќе ви помогне кога сте предмет на насилство

On Camera ви нуди црвено копче, со кое се активира апликацијата кога сте во опасност. Компанијата што ја изработила апликацијата вели...


Уапсен е потпретседателот на Facebook, Диего Џодан

Полицијата во Сао Паоло го уапсила потпретседателот на Facebook за Јужна Америка, Диего Џодан. Според извештајот, потпретседателот е...


Pirate Bay во игра - полицијата се откажува од истрагата

Torrent Freak известува дека шведската полиција нема доволно ресурси и време за обработка и анализа на се што заплениле во седиштето на...


Полицијата стопирала Google автомобил - возел пребавно

Најголемото прашање за автономните автомобили е кој ќе ја сноси одговорноста за сообраќајните несреќи...


Смартфонот може да ве убие

Љубовта може да ве убие, ветувате ли дека ќе внимавате отсега натаму...


Полицијата гневна на Google Waze апликацијата

Полицијата на САД има прилично голема причина да биде гневна на апликацијата Waze која служи за меѓусебно информирање за состојбата во...


Ало полиција - Не ми работи PlayStation мрежата

Тинејџер од Палм Бич, Калифорнија толку бил нестрплив за играње на онлајн игри на PlayStation мрежата што се јавил на бројот за итни...


Полициските радари ќе ве ловат кога пишувате пораки

Употребата на мобилниот телефон и пишувањето при возење се една од најчестите причини за сообраќајни несреќи, речиси изедначени како...


Итните служби ќе се алармираат со СМС

Во САД ќе започне да се применува нов систем на алармирање на итните служби како полицијата, со испраќање на СМС порака, бидејќи на овој...


Полицијата во акција со Google Glass

Долго време заштитен знак на полицајците беа Ray-Ban очилата, но сега се појави нов технолошки бренд и службениците на редот и мирот...


 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm