Новости

Skype воведува приватни разговори со енкрипција

Skype апликацијата за допишување ќе воведе приватни разговори со целосна енкрипција при што ќе се обезбеди многу побезбедна комуникација....


Како да ја избегнете „мамката“ на хакерите во океанот на сајбер закани?

Новиот паралелен свет во виртуелниот простор кој се креираше под влијание на бурниот развој и сè пошироката примена на информатичката...


Русија ќе го блокира Facebook ако не ја промени политиката

Рускиот комуникациски орган Роскомнадзор се закани дека Facebook ќе биде забранет доколку не ги почитува новите закони со кои се...


Скандал: GO Keyboard апликациите ги шпионираат корисниците

Против GOMO Dev Team студиото кое ги изработува апликациите GO Keyboard за виртуелни тастатури на Android системот излезе обвинение дека...


Видео: Firefox Focus кој ја штити приватноста лансиран за Android

Firefox Focus апликацијата доби и соодветна Android мобилна верзија со која корисниците ќе може постојано да сурфаат во приватен режим...


Facebook ќе ги шпионира корисниците преку веб камерата

Facebook продолжува со намерите целосно да ја зароби приватноста на корисниците, но додека на вашиот профил знаете кои податоци ги...


John McAfee Privacy Phone: Прв смартфон невозможен за хакирање

Модерната мобилна технологија е ранлива, исто колку што е корисна. Смартфоните што не се редовно ажурирани и заштитени со лозинки се...


Истражување: Голем дел од смартфоните без основна или дополнителна заштита

Истражување кое е спроведено од страна на Истражувачкиот центар ПЕВ, покажало дека поголемиот број луѓе не користат дури ни основна...


Facebook и Instagram ќе ги заштитат корисниците од неовластено следење

Facebook и Instagram двете главни социјални мрежи кои имаат ист сопственик објавија нова политика со која планираат да ги заштитат...


Се шири Facebook измама со смрт на познати личности

На социјалната мрежа Facebook се шири нова измама преку наводни линкови со веста за смрт на некоја позната личност. Така што корисникот...


Viber со Secret Chat ќе ја заштити вашата приватност и интима

Viber стартува со новата фукнциja Secret Chats со која на корисниците ќе им даде дополнителна сигурност и можност за приватност при...


Го тужи Uber за развод, бара 45 милиони долари оштета!

Французин подигнал обвинение против Uber, кој бара оштета од 45 милиони долари. Тој го тужи Uber, затоа што бил виновен за пропаѓањето на...


Google тужен од работник за интерна шпионажа и незаконитост

Google е познат како компанија во која секој би сакал да работи и се перцепира како место со идеални услови за работа. Сепак, не е се...


Внимавајте што објавувате на Instagram - Други ќе ви ги симнуваат сликите

Приватноста на Instagram веќе не е целосно загарантирана на профилите, па затоа ќе треба да внимавате бидејќи другите корисници ќе може...


Samsung ќе ја врати Secure Folder опцијата

Samsung Mobile размислува за враќање на опцијата Secure Folder преку надградба со Android Nougat системот кај смартфоните од поновата...


Евтините кинески смартфон брендови ги шпионираат корисниците

Истражувачи за безбедност на мобилните телефони од САД откриваат дека евтините кинески брендови преку смартфоните ги шпионираат своите...


Русија ја забрани LinkedIn - Ги прекршиле правилата за приватност

Бизнис социјалната мрежа LinkedIn е забранета од судот во Русија бидејќи не ги почитувале законските прописи за законот за чување на...


Facebook активираше целосна енкрипција за заштита на сите корисници

Facebook сака да го подобри имиџот на компанија која се грижи за приватноста на корисниците и заштита на нивната комуникација со тоа што...


Facebook со забрана да не собира податоци од WhatsApp

Германската комисија за заштита на приватноста му изрече забрана на Facebook за собирање на податоци од корисниците на WhatsApp,...


Едвард Сноуден против Google Allo - Лесно ќе ве најдат и шпионираат

Едвард Сноуден како најголем борец за заштита на приватноста ги предупреди корисниците да не ја инсталираат новата апликација за...


Yahoo потврди - Голем хакерски напад од државни служби

Yahoo потврди дека претрпел голем хакерски напад кој загрозил околу 400 милиони корисници чии приватни информации како мејл адреси,...

 
Најнови телефони
 
  • Mate 10 Pro
  • G6
  • 3310 (2017) 3G
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 3
  • 2
  • 105 (2017)