Новости

Голем пропуст откриен во uTorrent, итно направете надградба

Се апелира до сите корисници на uTorrent апликацијата за симнување на торенти и магнет линкови да извршат надградба со новата верзија со...


Ако „Facebook“ ви испрати порака не одговарајте

Ако добиете порака од Facebook, тогаш веројатно не би требало да одговарате на неа. Не одговарајте на пораката со ништо, па дури...


Ценовник за купувањето на информации од Dark Web

Најбараната роба на интернет на Dark Web се кориснички имиња и лозинки од мејл, Facebook, Twitter, Netflix, банкарска сметка, возачка...


Хакирани страници на државни институции за рударење на монеро

Официјални страници на државни институции во САД и Велика Британија биле заразени со злонамерен софтвер за рударење...


Таен девелоперски код за iOS објавен и отстранет експресно

Никој не знае од каде дошол, но таен код што се наоѓа во сите уреди на Apple го пронајде својот пат до пошироката јавност...


Телефонските броеви на Facebook отворени за рекламерите?!

Facebook со години ги бара телефонските броеви од корисниците, наводно со цел да ја зголемат безбедноста на профилот или да го повратат...


Ништо не е променето: 2017г. повторно лоши лозинки

Корисниците секогаш го одбираат полесниот пат за памтење на лозинка, а тоа дефинитивно им оди во прилог на хакерите. Се разбира, само...


Android: Нема повеќе неовластено собирање на корисничките податоци

Без разлика на тоа што Google жестоко се бори против апликациите што ги собираат личните податоци на корисниците, сепак ги има во...


Показатели на банкомат: Како може да крадат од вас

Банкоматот на првата слика изгледа како и воообичаено, но тој има мала скриена камера, која им овозможува на крадците да ви го откријат...


Google: 100.000 долари ако хакирате Android апликација

Тој што ќе успее да хакира апликација од Play Store и да ја поправи, ќе биде награден со 100.000 долари од Google. Поентата е тоа што...


10.000 долари од Google за средношколец за откривање на дупка во софтверот

Езакиел Переира е ученик во средношколска возраст од Уругвај, кој е многу умешен со софтвери. Google секоја година објавува награда за...


Petya е „новиот WannaCry“ вирус - Напаѓа Windows компјутери

WannaCry пред еден месец зарази милиони Windows корисници, а сега имаме нов ransomware - Petya, кој функционира слично, т.е. има код што...


Хакери го нападнале британскиот парламент

Компјутерската мрежа на британскиот парламент во Вестминстер, Лондон, била нападната и биле компромитирани 9.000 кориснички имиња со...


Google веќе нема да ви ги чита мејловите на Gmail

Google ги читаше сите ваши пораки досега и врз основа на тие информации ви се појавуваа реклами кога ќе го отворевте Gmail. Сега се...


Како да креирате безбедна патека за отклучување на телефонот

Норвешки научници откриваат дека повеќето луѓе користат предвидливи лозинки со патеки (pattern) за да ги отклучат телефоните. Поради тоа...


Facebook: Квизовите ви ги злоупотребуваат личните податоци

На Facebook често може да се видат различни квизови, претскажувачи на иднина или „видовит сервис“ што може да погоди кој ви е сродна...


Овде проверете дали вашите податоци се во база на украдени лозинки

Експертите од Kromtech, Центарот за истражување и анализа на безбедноста, откриле огромна база на податоци, во која има над 560 милиони...


Кина откри дека следува уште посилен хакерски напад со нов вирус

Кинеските власти откриваат дека постои уште помоќен вирус од WannaCry кој предизвика хаос низ светот напаѓајќи голем број на Windows...


Google открива дека ќе има голем проблем со Android до летото

Речиси 50% од Android корисниците се во опасност поради голем пропуст во софтверот, откриваат аналитичарите. Багот им овозможува на...


Facebook: Нов систем за логирање во иднина без лозинки

Facebook тестира нов систем за ослободување од лозинката за логирање на страницата - Delegated Account Recovery. Моментално системот е во...


Показатели на банкомат - Како би можеле да крадат од вас

Банкоматот на првата слика изгледа како и воообичаено, но тој има мала скриена камера, која им овозможува на крадците да ви го откријат...

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus