Новости

Тим Кук го откри „светилиштето“ на Стив Џобс

Симболично во новиот Стив Џобс театар во Купертино, Калифорнија, Apple ја стартуваше специјалната промоција на која ќе ги открие своите...


Следете: За прв пат нов iPhone во Стив Џобс театарот

За неколку часа започнува специјалниот промотивен настан на Apple кој за прв пат ќе се одржи во Стив Џобс театарот во Калифорнија веднаш...


Apple им става крај на плеерите iPad nano и shuffle

Apple донесе одлука повеќе да не ги произведува, а со тоа и повеќе да не ги продава музичките плеери iPad nano и shuffle кои пред...


Јахтата од 120 милиони еу на Стив Џобс на крстарење низ Јадранот

Venus е луксузната јахта што Стив Џобс ја започна со изградба кога беше жив, а ја дизајнираше Филип Старк во Холандија. Јахтата вреди 120...


Дали на Apple му недостасуваат иновации и визија?

Хју Дуберли е поранешен директор во Samsung и Apple, кој вели дека компанијата на Стив Џобс веќе не е таа што беше. Причината е тоа што...


„Macbook облик“ доби новата стаклена продавница на Apple

Apple во Чикаго изгради вистинско ремек дело, односно продавница само со стакло и покрив во облик на Macbook...


App Store со вкупна исплата од 70 милијарди долари за девелоперите

Веднаш после претставувањето на првиот iPhone во 2007 година, Apple направи втора револуција со App Store во 2008 година. Продавницата на...


Apple Park: Како се градеше „вселенскиот брод“ цела година

Apple Park се гради во Купертин, Калифорнија, токму на местото каде што беше основана компанијата Apple во 1977 година. Кампусот зафаќа...


Го чува првиот Apple-1 од 1976, вреди цело богатство

Еден од осумте оригинални Apple-1 компјутери ќе биде понуден на аукција, кој се очекува да биде продаден од 190 до 320 илјади долари....


Стив Џобс не дозволувал децата да користат iPad!?

Ова е можеби една од најчудните информации што ги имаме за Стив Џобс. Тој толку спектакуларно го презентираше првиот iPad пред 7 години,...


Новите смарт очила доаѓаат заедно со iPhone 8

iGlass би можеле да бидат презентирани уште оваа есен заедно со новиот iPhone 8 смартфон. Apple ги прави смарт очилата со швајцарскиот...


iPhone слави 10 години од смартфон револуцијата

iPhone како еден од првите екстра популарни и пред се функционални смартфони прославува 10 години постоење што неизбежно не враќа на...


iPhone Ferrari ќе биде новиот лидер на Apple во 2017

Apple ќе слави 10 годишен јубилеј откако го претстави првиот iPhone, за кој веќе со месеци читаме дека компанијата повторно се спрема за...


Нови снимки од Apple Campus 2 - Седиште на фирма или вселенски брод

На YouTube се објавени нови снимки направени со дрон од Apple Campus 2 зградата која со футуристички концепт во форма на вселенски брод...


Почетокот на Apple Computer од гаражата

Младите ентузијасти Стив Џобс и Стивен Вознијак ја основаа компанијата Apple Computer во Калифорнија, 1977 година. Магијата започнала во...


Huawei има амбиции да биде на второ место пред Apple

Strategy Analytics објавува дека Huawei во 2016 продаде 33.6 милиони продадени уреди, со 9% учество на пазарот. Пред него беа Apple...


Часовникот на iPhone секогаш е стопиран на 09:41 - зошто?

На сите слики каде што има iPhone и iPad, Apple секогаш прикажува исто време, точно 09:41 минута. Првиот iPhone во 2007 година го...


Apple Campus 2 - ново видео од напредокот на „вселенскиот брод“

Изградбата на новото претставништво на Apple е речиси готово. Објавено е ново видео снимано со дрон, за огромниот „вселенски брод“, кој...


Apple-1 - продаден е првиот компјутер на Џобс за висока цена

Аукцискиот портал CharityBuzz го стави легендарниот компјутер Apple-1 на аукција и го продаде за 815.000 долари. Се очекуваше компјутерот...


Фасцинантните бројки од заработката на Apple

Компанијата од Купертин е најуспешната технолошка компанија во светот, а нејзините продадени уреди фасцинираат со дизајнот и моќта што ја...


Томас Рос го тужи Apple за крадење на дизајн

Сите заслуги за iPod, iPhone и iPad ги има Стив Џобс, но сега се појави Американец, кој тврди дека најголемата заслуга што овие...

 
Најнови телефони
 
  • P9 Plus
  • P10
  • Galaxy S8 Plus
  • Galaxy S8
  • Note 7
  • Galaxy C7
  • Desire 10 Lifestyle
  • Moto Z
  • 3T
  • NOVA