Новости

Тим Кук смета дека може да го купите iPhone X ако не одите на кафе

Од денес официјално започнува продажбата на iPhone X, јубилејниот модел на Apple, кој вреди 999 долари. Критичарите сметаат дека цената е...


Тим Кук го откри „светилиштето“ на Стив Џобс

Симболично во новиот Стив Џобс театар во Купертино, Калифорнија, Apple ја стартуваше специјалната промоција на која ќе ги открие своите...


Прв во топ 500 бизнисмени: Тим Кук направи 145 милиони долари во 2016г.

Извршниот директор на Apple во минатата година земал плата од „само“ 8.75 милиони долари, со што бил еден од најлошо платените бизнисмени...


Тим Кук конечно потврди дека Apple работи на автономни возила

Тим Кук, генералниот извршен директор на Apple, конечно пред јавноста во интервју за Bloomberg призна дека компанијата има свој проект за...


Тим Кук: Науката и технологијата мора да му помагаат на човекот

Apple е компанија што направи револуција во технолошката индустрија, но Тим Кук е сепак доблесен за да го стави човекот во фокусот, со...


iPhone 8: Најголема предност на Apple се обожавателите

Секогаш кога лисјата паѓаат, нов модел на iPhone се лансира и секогаш се прифаќа одлично од страна на корисниците. iPhone 8 овој пат ќе...


Тим Кук се активира против лажните вести на интернет

Тим Кук почна да се активира против лажните вести што се пласираат на интернет медиумите во јавноста. Тој вели дека за компаниите е...


Новите смарт очила доаѓаат заедно со iPhone 8

iGlass би можеле да бидат презентирани уште оваа есен заедно со новиот iPhone 8 смартфон. Apple ги прави смарт очилата со швајцарскиот...


iPhone со рекорден успех: Тим Кук ги замолчи критичарите

После неколкуте порази и падови во продажбата, шефот на Apple конечно гордо се исправи пред јавноста за да ги соопшти најновите и...


Заврши ли „времето на Apple“?!

Apple во 2016 година за прв пат имаше намалување во продажбата уште од претставувањето на првиот iPhone. Аналитичарите се сомневаат дека...


Шефовите на технолошките гиганти ќе се сретнат со Доналд Трамп, ќе има ли притисок

Тим Кук од Apple, Лари Пејџ од Google, Сатја Надела од Microsoft, Марк Цукерберг од Facebook и уште десетина топ извршни директори на...


Голема побарувачка за Apple Watch на Денот на благодарноста

Во мејл за новинарите на Ројтерс, Тим Кук потврдил дека во првата недела за Денот на благодарноста Apple реализирал рекордна продажба на...


Официјална продажба на употребувани iPhone за 15% поевтин

Apple започна прв пат да продава употребувани смартфони во 2007 година, но привремено. Тоа се однесува за враќани телефони, што поминале...


Apple се откажува од производство на монитори

Apple ги разочара корисниците затоа што нема веќе да произведува монитори. Компанијата на Тим Кук нема да прави надворешни елементи за...


Од Apple Car ќе остане само софтверски развој?!

Проектот на Apple е неизвесен, затоа што во јавноста има многу верзии. Едни велат дека Apple Car пропадна поради големиот број на откази...


5 години го нема Стив Џобс, човекот што ја затресе технолошката индустрија

Стив Џобс и Стивен Вознијак го основаа Apple, и така станаа легенди. Џобс не напушти (24.02.1955. - 5.10.2011.) на 56 годишна возраст, но...


Карамба, Apple ја отвори првата продавница во Мексико

Apple ја отвори првата голема физичка продавница во Мексико што од старт привлече огромен број на гости кои дојдоа во текот на првиот...


AirPods слушалките и Siri ќе направат револуција во иднина

Откако Apple го исфрли 3,5 мм излез за слушалки и ги претстави безжичните слушалки AirPods, некои новинари размислуваат дека компанијата...


Тим Кук: Најмногу сум возбуден за Apple Watch 2

Извршниот директор на Apple, Тим Кук на денешната промоција изјави дека најмногу е возбуден за новиот смарт часовник Apple Watch 2 кој...


Легендарна средба меѓу Папата Фрањо и Марк Цукерберг

Основачот на Facebook Марк Цукерберг, заедно со неговата сопруга Присила Чен во понеделникот го посетија Папата Фрањо. Темата на...


Колку значат 13 милијарди евра за Apple

Европската комисија одреди казна од 13 милијарди евра, кои Apple треба да ги плати на ирската влада...

 
Најнови телефони
 
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone 7 Plus
  • P9 Plus
  • P10
  • Galaxy S8 Plus
  • Galaxy S8
  • Note 7
  • Galaxy C7
  • Desire 10 Lifestyle