Новости

Google Assistant Go ќе се активира и на најслабите смартфони

Google реши да ја прошири стратегијата за активирање на гласовниот смарт помошник Google Assistant со поедноставната Go верзија која е...


Bixby 2.0 ќе работи од со смартфони до фрижидери

Новата верзија на Bixby 2.0 гласовниот асистент на Samsung е во интезивни подготовки со засилување на вештачката интелигенција како и на...


Гласот на Google Assistant е сега профи поради машината што сама учи

Google постојано го усовршува својот дигитален асистент Assistant, кој навлегува во порите на севкупната разновидна технолошка индустрија...


Bixby на Samsung Galaxy S8 сега целосно разбира англиски

Samsung Mobile го стартуваше пласманот на Bixby гласовниот асистент за Galaxy S8 моделите кој сега целосно разбира англиски јазик и по...


Bixby асистентот на Galaxy S8 се „мачи“ со англискиот

Првите тестови на Samsung со новиот Bixby асистент на Galaxy S8 покажуваат дека сеуште не е целосно подготвен и има ограничен капацитет...


Преку Google Home може да се прават и шопинг нарачки

Смарт асистентот Google Home доби нова гласовна команда преку која корисниците може да нарачуваат производи од онлајн сајтови за продажба. 


Samsung веднаш го купи гласовниот асистент Viv кој е подобар од Siri

Samsung воопшто не се мислеше да го купи Viv новиот гласовен асистент креиран од истите програмери кои биле предводници на проектот Siri...


Siri ќе ви прави друштво и на Mac

Ултра популарната гласовна апликација Siri можеби оваа година ќе добие и десктоп верзија и ќе може да се користи кај серијата на...


Waze - GPS апликацијата со гласот на легендарниот Морган Фриман

Легендарниот глас на мега популарниот актер Морган Фриман ќе биде позајмен за GPS апликацијата Waze. Навигациската апликација го позајми...


Cortana стартуваше со помагање на корисниците на Android и iOs

Microsoft официјално ја лансираше апликацијата Cortana за Android и iOs платформите по неколкумесечното тестирање на гласовната...


Audify ќе ви ги чита известувањата на глас

Audify е апликација чија цел е секогаш навремено да ги добиете сите известувања и да не пропуштите ниту една важна порака. Audify ги чита...


Протече првата верзија на Cortana за Android

Microsoft се уште е во бета фаза на развој на Cortana апликацијата за Android со која ќе може да добивате информации од интернет,...


Cortana ќе им помогне и на Android корисниците

Microsoft има добри вести за корисниците на Android со најавата дека гласовниот асистент Cortana ќе пристигне наредниот месец во јули...


Hound асистентот е покорисен од Siri и Cortana

Компанијата SoundHound изненади со најновиот гласовен асистент за кој тврди дека е многу поефикасен од Siri и Cortana кои се наоѓаат на...


Дефинитивно Cortana ќе ви помогне на Android и iOs

Microsoft заслужува големи пофалби бидејќи ги активираше сите оружја и напаѓа на сите фронтови, не само кон задржување на сопствените...


Google Now ќе ви асистира со 70 нови апликации

Главниот Android асистент Google Now доби огромна надградба и сега може да се понуди информативни картички со 70 нови апликации од...


Yahoo го стартува интелегентниот асистент Index

Yahoo подолго време ги криеше картите за сопствениот интелегентен асистент кој ќе функционира на најголемите мобилни платформи Android,...


Видео: Siri има променливо расположение

Apple вложува големи напори во апликацијата Siri која служи како личен асистент и може да се управува со гласовни команди давајќи...


Официјално ZTE Star 2 - Супер смартфон за 300 евра

Како што беше планирано ZTE го промовираше новиот смартфон во високата класа ZTE Star 2 кој е супер квалитетен, а главен фокус е ставен...


Одлична вест - Cortana ќе работи и со Windows 10

Cortana e првиот гласовен асистент на Microsoft со привлечниот глас на вешташката интелегенција од Halo и веднаш ги освои корисниците на...


Апликација на денот - NoteThis за инстант белешки

NoteThis е одлична апликација која ќе ја подигне организацијата на вашиот смартфон или смартчасовник бидејќи може веднаш со говор да...

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus