Новости

Microsoft има поголем избор на Android отколку Windows смартфони

Можеби звучи иронично, но сега Microsoft има поголема понуда на Android смартфони отколку тие кои работат со нивниот Windows Mobile...


Windows 10 веднаш ќе ги открива Bluetooth уредите

Microsoft работи на нова функција со која ќе им олесни на корисниците на Windows 10 брзо и ефикасно да ги пронаоѓаат Bluetooth уредите...


Дефинитивен крај за Windows 10 Mobile Insider програмата

Microsoft презема уште еден чекор со кој речиси целосно се откажува од платформата за смартфони, па така става дефинитивен крај на...


Новата надградба на Windows 10: Quiet Hours режим и InPrivate

Windows 10 воведува новитети, кои на корисниците ќе им го олеснат искуството со персоналните компјутери. Најновата надградба Insider...


Microsoft прави чуден таблет со Windows 10 ARM

Microsoft развива концепт на таблет на превиткување кој би имал двоен екран и би работел на Windows 10 оперативниот систем, но со...


Со новиот Windows 10 есенва доаѓа Paint 3D и подобра Cortana

Microsoft со есенската надградба ќе го подобри оперативниот систем со неколку нови алатки. Се разбира, се повеќе се труди да ги поврзе...


HP ќе дигне раце од Microsoft Windows 10

HP донесе одлука наскоро да ја прекине продажбата на нивниот скап смартфон HP Elite X3 кој е еден од ретките со Windows 10 Mobile...


Windows добива "eye tracking" технологија

Insider preview build e новата верзија на Windows 10, за контролирање на компјутерите и оперативниот систем преку поглед...


Alcatel Idol 4 Pro со Windows 10 не е подготвен за Европа

По подолго време на европскиот пазар денес (26 јули) требаше конечно да биде лансиран еден смартфон со Windows 10 оперативен систем, но...


Програмата за цртање Paint ќе се претвори во Paint 3D

Paint е само еден од неколкуте синоними за Windows уште од неговото постоење. Можете ли да замислите...


Linkedin лансираше специјализирана апликација за Windows 10

По долго чекање социјалната мрежа за професионалци Linkedin конечно лансираше специјализирана декстоп апликација за Windows 10...


Со Samsung Flow може да го отклучите компјутерот преку телефон

Samsung Mobile ја надгради мобилната апликација Samsung Flow која е наменета за поврзување на смартфонот корисниците со нивниот компјутер...


Microsoft за нападот: Ажурирајте ги сите верзии од Windows XP до Windows 10

Информатичките напади од светски размери земаат поголем замав, при што во вторникот се појави дупка во Windows, поради која Microsoft...


Windows 10 надградба: Штета кај мобилните уреди поради промашен таргет

Дона Саркар, директорка на Microsoft програмата Windows Insiders, објави официјално дека погрешно лансирала надградба за Windows 10 за...


Windows 10 расте, но Microsoft е далеку од „милијардата“

Microsoft покажа дека штом ги слушате насоките на корисниците и креирате софтвер кој одговара на нивните потреби тогаш и успехот е многу...


Microsoft го лансираше новиот Surface Laptop

По повеќе модели на хибридни уреди кои се трансформираат меѓу лаптоп и таблет, Microsoft конечно лансираше целосно функционален лаптоп со...


Windows 10 Creators Update доаѓа само за десетина смартфони

Microsoft ја лансираше Windows 10 Creators Update за десктоп од неодамна, а сега истиот софтвер ќе добие и мобилна верзија, но само за...


Стартува пласманот на Windows 10 Creators Update

Microsoft според планираното започна со доставување на надградбата на десктоп системот со Windows 10 Creators Update во која има неколку...


Microsoft ја укина поддршката за Vista кој останува нивен најлош систем

Веста дека Microsoft целосно ја прекинува поддршката за оперативниот систем Vista сигурно нема да возбуди многумина бидејќи се смета за...


djay Pro лансирана и за Windows 10

Популарната апликација djay Pro  доби соодветна верзија која целосно ќе функционира на десктоп системот Windows 10. djay Pro е една од...


Microsoft Surface Pro 5 ќе работи со најмоќниот Intel Kaby Lake процесор

Microsoft подолго време ја подготвува 5-тата генерација на Surface Pro таблетот кој ќе работи најверојатно со најмоќниот процесор на...

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus