Новости

И Ford инвестира во доставата со роботи

 Ford соработува со компанијата Agility Robotics, која изработува роботи способни за носење на пакети...


Футуристичките раскрсници на Ford ги исклучуваат семафорите

Ford развива нов систем Intersection Priority Management (IMP), со цел да ги растерети раскрсниците со семафорите...


Ford го претстави најбрзиот полициски ѕверски автомобил во САД

Ford 2020 Police Interceptor Utility има погон на сите четири тркала и 3.0 EcoBoost V6 мотор, кој на сите полициски тестови ...


Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто

Со реупотреба на водата од дождот Европа може да заштеди 6 милијарди литри вода годишно...


Нова мобилна апликација за возачите на Ford

На светскиот конгрес за мобилни телефони во Барселона, Ford денес најави дека популарната апликација за навигација и сообраќај Waze од...


Moto E4 Plus го има и во Оксфорд Сина боја

Lenovo го лансираше Moto E4 Plus во Оксфорд Сина боја во Индија. Неговата конфигурација е со 3GB RAM меморија...


Ford ќе има посебен бренд за електромобили

Бројот на електрични автомобили расте, а извршниот директор на Ford, Марк Филдс, вели дека за 15 години автомобилите на гориво ќе бидат...


BMW, VW, Ford и Daimler ќе направат 400 станици за полнење во Европа

BMW, Volkswagen, Ford и Daimler склучија договор за изградба на 400 станици за полнење на електрични автомобили во Европа. Новите станици...


Најстарата батерија во светот работи 176г. без престан

Само замислете, батеријата на Оксфордското електрично ѕвоно работи веќе 176 години без престан во работата!? Долготрајната батерија е...


Volvо XC90 автономните автомобили ќе возат за Uber

Ако досега такси компаниите се бунтуваа дека Uber им ја зема работата, сега таксистите ќе се бунтуваат затоа што нема да имаат работа....


Ford Model E го спречи SEX-от на Tesla Motors

Ford откако го задржа правото на користење на „Е“ марката во 2013-та му го поремети плановите на Tesla Motors за SEX моделите кои ќе ги...


Uber по теркот на Google ќе вози со автономни коли

Uber веќе вети дека иднината ќе биде одбележана од автономни возила кои нема да зависат од возач и на тој начин најверојатно ќе ги...


Почина Енди Гроув - Intel не би бил Intel да не беше тој

Енди Гроув е еден од творците на Силициумската долина, кој го трансформираше Intel во најголема компанија на светот. Визионерот почина во...


MicroTugs се мали и моќни роботи - инспирација од мравки

Малите роботи MicroTugs се креирани со инспирација од мравките, кои докажале дека 6 вакви роботи со тежина од 100 грами, имаат доволно...


Видео: Студенти прават тркачки автомобил кој самиот вози

Студентите од Стенфорд Универзитетот работат на „Shelly“ проектот со кој се обидуваат Audi TTS тркачкиот автомобил да го приспособат...


10 животни и бизнис цитати од Хенри Форд

Сите знаеме кој е Хенри Форд - автор на познатиот автомобил T и продажниот слоган „Можете да го добиете во која боја сакате, само доколку...


Google и Ford - колите без возачи доаѓаат

Google и Ford се уште официјално не потврдуваат дека склучиле договор за соработка, но сите медиуми шпекулираат дека заедно ќе...


Uber вреди повеќе од американските автомобилски гиганти

Технолошкиот стартап Uber денес е проценет 62.5 милијарди долари што е значително повеќе од традиционалните американските автомобилски...


Оксфорд официјално одбра емотикон, наместо збор на годината

Наместо збор на годината, Оксфордскиот речник одбра емотикон во 2015...


Microsoft - софтвер што препознава среќа и страв

Откако Microsoft ја претстави алатката за препознавање на возраста на лица од фотографии...


Погледнете го Ford MoDe Flex - Смарт електричен велосипед

Ford го најави третиот е-велосипед MoDe кој има електричен мотор, како и акумулатор кој собира кинетичка енергија и може да се примени и...

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm