Новости

Еве што се случува кога хакер ќе нападне робот

Роботите и автоматизацијата полека ги преземаат работите на луѓето и во иднина милиони луѓе ќе останат без работа. Роботите ќе...


Компјутерите на Tesla Inc биле злоупотребени за рударење криптовалути!?

Tesla Inc. потврди дека биле хакирани компјутерите на компанијата и биле злоупотребени за рударење на криптовалути. Добро...


Криминалците киднапираат богаташи и бараат биткоини за откупнина

Криптовалутите и биткоините станаа најбараната роба кај криминалците, затоа што не може да се утврди потеклото кога ги трошит...


Ценовник за купувањето на информации од Dark Web

Најбараната роба на интернет на Dark Web се кориснички имиња и лозинки од мејл, Facebook, Twitter, Netflix, банкарска сметка, возачка...


Хакирани страници на државни институции за рударење на монеро

Официјални страници на државни институции во САД и Велика Британија биле заразени со злонамерен софтвер за рударење...


Изворниот код за iPhone го украл практикант во Apple

Практикант од почетните нивоа на Apple го украл кодот за оперативниот систем iOs 9 на iPhone кој потоа заврши на јавно објавената...


Како на YouTube рударат хакерите преку корисниците

Рекламите на YouTube им дозволуваат на хакерите да профитираат од вас додека ги гледате вашите видеа. На YouTube ...


Ништо не е променето: 2017г. повторно лоши лозинки

Корисниците секогаш го одбираат полесниот пат за памтење на лозинка, а тоа дефинитивно им оди во прилог на хакерите. Се разбира, само...


Видео: Хакерите повторно го нападнаа Face ID на iPhone X

Виетнамските хакери од групацијата Bkav повторно прикажаа начин на кој може да се измами Face ID скенерот за лице на iPhone X со прецизно...


Bad Rabbit е нов вид на страшен ransomware вирус

Новиот ransomware вид на вирус, „Bad Rabbit“, се проширува многу брзо и најмногу досега во Русија, Украина, Турција, Бугарија, Германија...


Лесно се станува мета на сајбер криминалците - како да се одбраните

Мораме се повеќе да се информираме за хакерите и начинот на кој можеме да се заштитиме од нивните чести упади. Во ова време технологијата...


Samsung ќе дава 200.000 долари ако откриете проблем

Samsung Mobile ја активираше новата програма за откривање на „багови“ која ќе вреди 200.000 долари и преку неа ќе има многу награди за...


Не наседнувајте на ваков хакерски e-mail од „Еко Банка“

На интернет кружи нова сајбер измама од Нигерија. Измамниците бараат лични податоци од корисникот, претставувајќи се како Еко Банка...


Microsoft за нападот: Ажурирајте ги сите верзии од Windows XP до Windows 10

Информатичките напади од светски размери земаат поголем замав, при што во вторникот се појави дупка во Windows, поради која Microsoft...


Хакери го нападнале британскиот парламент

Компјутерската мрежа на британскиот парламент во Вестминстер, Лондон, била нападната и биле компромитирани 9.000 кориснички имиња со...


Како да креирате безбедна патека за отклучување на телефонот

Норвешки научници откриваат дека повеќето луѓе користат предвидливи лозинки со патеки (pattern) за да ги отклучат телефоните. Поради тоа...


Facebook: Квизовите ви ги злоупотребуваат личните податоци

На Facebook често може да се видат различни квизови, претскажувачи на иднина или „видовит сервис“ што може да погоди кој ви е сродна...


Google открива дека ќе има голем проблем со Android до летото

Речиси 50% од Android корисниците се во опасност поради голем пропуст во софтверот, откриваат аналитичарите. Багот им овозможува на...


Кои апликации ги преферираат хакерите

Сајбер криминалците во последните години се во пораст како резултат на тоа што веќе сите плаќања се дигитализираат, исто како што се...


2 милиони Android корисници се во опасност поради вирус

Се предупредуваат сите Android корисници на смартфони што го преземале malware софтверот FalseGuide, кој е преземен од речиси 2 милиони...


Не се парите - Што е главната мотивација на хакерите-тинејџери?

Сајбер нападите и криминалот се мотивирани најмногу заради пари. Хакерите ги заклучуваат вашите компјутери и бараат откупнина во замена...

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus