Новости

Microsoft има поголем избор на Android отколку Windows смартфони

Можеби звучи иронично, но сега Microsoft има поголема понуда на Android смартфони отколку тие кои работат со нивниот Windows Mobile...


Скапиот Asus Windows Mixed Reality конечно во продажба

Asus по речиси една година од презентацијата на Windows Mixed Reality хедсетот конечно најави дека ќе го пушти во продажба по цена од 429...


Како до легално и бесплатно инсталирање на Windows 10

Microsoft Windows 10 има многу подобрувања, и ова е најдобриот оперативен систем од сите претходни верзии досега, од повеќе причини...


Windows 10 веднаш ќе ги открива Bluetooth уредите

Microsoft работи на нова функција со која ќе им олесни на корисниците на Windows 10 брзо и ефикасно да ги пронаоѓаат Bluetooth уредите...


Дефинитивен крај за Windows 10 Mobile Insider програмата

Microsoft презема уште еден чекор со кој речиси целосно се откажува од платформата за смартфони, па така става дефинитивен крај на...


Новата надградба на Windows 10: Quiet Hours режим и InPrivate

Windows 10 воведува новитети, кои на корисниците ќе им го олеснат искуството со персоналните компјутери. Најновата надградба Insider...


Android го надмина Windows во сегментот на оперативни системи!

Microsoft Windows е доминантен оперативен систем за десктоп компјутери, но Android е „алфа и омега“ оперативен систем за мобилни...


Google Chrome 63: Еве што има новиот прелистувач

Google Chrome е уште најпопуларен интернет прелистувач на светот и како таков непишана обврска дека постојано ќе креира ...


Пред 21 година ја фотографираше најпознатата позадина за Windows XP - Кој е тој

Bliss (Благослов) позадината за Windows XP беше најпопуларната фотографија на сите времиња и претставува најгледаната с...


Microsoft прави чуден таблет со Windows 10 ARM

Microsoft развива концепт на таблет на превиткување кој би имал двоен екран и би работел на Windows 10 оперативниот систем, но со...


Џо Белфиори го „закопа“ Windows Phone на Microsoft

Џо Белфиори кој некогаш беше директор во Microsoft за Windows Phone на Twitter објави дека компанијата повеќе нема да развива нови опции...


Windows XP и Vista ќе бидат напуштени од Mozilla во јуни

Mozilla Firefox конечно одлучил да каже збогум на одамна напуштените оперативни системи на Microsoft. Windows Vista е оперативен систем...


Претставен Samsung HMD Odyssey - Врвен уред за Измешана реалност со Windows

Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) во партнерство со Мајкрософт (Microsoft), денес го најави Самсунг ХМД Одисеј...


Бил Гејтс користи Android смартфон

Основачот на Microsoft и најбогатиот човек на светот, Бил Гејтс, откри дека сега употребува Android смартфон...


Со новиот Windows 10 есенва доаѓа Paint 3D и подобра Cortana

Microsoft со есенската надградба ќе го подобри оперативниот систем со неколку нови алатки. Се разбира, се повеќе се труди да ги поврзе...


HP ќе дигне раце од Microsoft Windows 10

HP донесе одлука наскоро да ја прекине продажбата на нивниот скап смартфон HP Elite X3 кој е еден од ретките со Windows 10 Mobile...


Windows добива "eye tracking" технологија

Insider preview build e новата верзија на Windows 10, за контролирање на компјутерите и оперативниот систем преку поглед...


18-каратно златен Mini PC од 1 милион долари

Prime Computer е швајцарска компанија, која произведува мали десктоп компјутери, кои претставуваат модифицирана верзија на...


Cortana се редизајнира и добива нови алатки на Android

Cortana на Microsoft годинава беше значително подобрена на Android платформата, благодарение на многуте надградби од компанијата во...


Alcatel Idol 4 Pro со Windows 10 не е подготвен за Европа

По подолго време на европскиот пазар денес (26 јули) требаше конечно да биде лансиран еден смартфон со Windows 10 оперативен систем, но...


Програмата за цртање Paint ќе се претвори во Paint 3D

Paint е само еден од неколкуте синоними за Windows уште од неговото постоење. Можете ли да замислите...

 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus