Apple iPhone 5

Apple iPhone 5
6.9
7.3
7.2
Вкупно гласови: 175
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 3.4 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - GSM A1428
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - GSM A1428
ОбјавенСептември 2012
Големина
Димензии123.8 x 58.6 x 7.6 mm
Тежина112 g
Дисплеј
ТипLED-backlit IPS TFT, екран на допир, 16M бои
Димензии640 x 1136 пиксели, 4.0 инчи (~326 ppi густина на пиксели)
Звонење, тонови
Тип-
3.5mm jackДа
Меморија
АдресарДа
ПовициДа
Интерна16/32/64 GB
Слот за картичка Не
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G -
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Plus Cellul
BluetoothДа, v4.0 со A2DP
Infrared port Не
USBДа, v2.0
Камера
Примарна 8 MP, 3264x2448 пиксели, автофокус, LED блиц
Опции
Видео Да, 1080p@30fps, LED video light, video stabilization, geo-tagging
Секундарна Да, 1.2 MP, 720p@30fps, видео повик преку Wi-Fi и 3G/4G
Додатоци
OSiOS 6
GPSДа, со A-GPS подршка и GLONASS
РадиоНе
ПоракиiMessage, SMS , MMS, Email, Push Email
ПребарувачHTML (Safari)
Игри
Боја Црна,бела

- nano-SIM card подршка

- Siri

- iCloud cloud сервис

- Twitter и Facebook интеграција

- TV-out

- Maps

- iBooks PDF reader

- Audio/video плеер и едитор

- Едитор на слики

- Говорни команди/бирања

Батерија
ТипСтандардна батерија,Li-Po
Во мирување До 225 ч (2G) / До 225 ч (3G)
РазговорДо 8 ч (2G) / До 8 ч (3G)