Alcatel One Touch Idol

Alcatel One Touch Idol
7.5
7.3
7.2
Вкупно гласови: 26
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 3.6 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
Мрежа 3GHSDPA 900 / 2100
ОбјавенЈануари 2013
Големина
Димензии133 x 67.5 x 7.9 mm (5.24 x 2.66 x 0.31 in)
Тежина109 g (3.84 oz)
Дисплеј
ТипIPS LCD екран на допир, 16M бои
Димензии540 x 960 пиксели, 4.66 инчи (~236 ppi густина на пиксел)
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3 рингтонови
3.5mm jackДа
Меморија
Повици-
Интерна2.4 GB / 13.3 GB (dual SIM верзија) меморија
Слот за картичка microSD, до 32 GB (dual SIM верзија)
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
BluetoothДа, v3.0 со A2DP
Infrared port Не
USBДа, microUSB v2.0
Камера
Примарна 8 MP, 3264 x 2448 пиксели, автофокус, LED блиц
Опции
Видео Да
Секундарна Да, 2 MP
Додатоци
OSAndroid OS, v4.1 (Jelly Bean)
CPUDual-core 1 GHz
RAM512 MB
GPSДа, со A-GPS поддршка
РадиоStereo FM радио со RDS
ПоракиSMS, MMS, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML
Игри
Боја Сребрена, Сива, Пинк, Црвена, Жолта

 

- SNS интеграција
- MP3/AAC+/WAV/WMA player
- MP4/H.264 player
- Организер
- Едитирање на слика/видео
- Прелистувач на документ
- Говорно бирање/мемо
- Предвидливо внесување на текст
Батерија
Тип Li-Ion 1800 mAh батерија
Во мирување До 415 часа (2G) / До 410 ч (3G)
РазговорДо 7 ч 10 мин (2G) / До 3 ч 30