Sony Xperia C

Sony Xperia C
5.0
5.0
5.0
Вкупно гласови: 2
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.4 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
Мрежа 3GHSDPA 900 / 2100
SimDual SIM
Објавен2013, Јуни
Големина
Димензии141.5 x 74.2 x 8.9 mm (5.57 x 2.92 x 0.35 in)
Тежина153 g (5.40 oz)
Дисплеј
ТипTFT екран на допир, 16M бои
Димензии540 x 960 пиксели, 5.0 инчи (~220 ppi густина на пиксел)
MultitouchДа, до 4 прсти
Заштита за екранотДа
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3 рингтонови
3.5mm jackДа
Меморија
Интерна4 GB
Слот за картичка microSD, до 32 GB
 
Податоци
GPRSUp to 85.6 kbps
EDGEДо 237 kbps
3G
WLANWi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
BluetoothДа, v4.0 со A2DP
Infrared port Не
USBДа, microUSB v2.0
Камера
Примарна 8 MP, 3264 x 2448 пиксели, автофокус, LED блиц
ОпцииГео-тагирање, фоксу со допир, детекција на лице и насмевка, HDR
Видео Да, 1080p, стабилизација на видео
Секундарна Да, VGA
Додатоци
OSAndroid OS, v4.2.2 (Jelly Bean)
CPUQuad-core 1.2 GHz
RAM1 GB
GPSДа, со A-GPS поддршка
РадиоStereo FM радио со RDS
ПоракиSMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email
ПребарувачHTML5
Игри
Боја Црна, Бела, Виолетова
- SNS интеграција
- MP4/H.263/H.264 player
- MP3/eAAC+/WAV player
- Прелистувач на документи
- Едиторирање/Преглед за слики
- Гласовни команди/мемо
- Предвидливо внесување на текст
Батерија
ТипLi-lon батерија 2390mAh
Во мирување До 588 h (2G) / До 605 h (3G)
РазговорДо 14 h (2G) / До 12 h 25 min