Nokia Lumia Icon

Nokia Lumia Icon
9.8
9.8
9.8
Вкупно гласови: 5
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.5 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
Мрежа 4GLTE 700 MHz Class 13 / 1700 / 2100
Објавен2014, February
Големина
Димензии137 x 71 x 9.8 mm
Тежина167 g
Дисплеј
ТипAMOLED екран на допир, 16M бои
Димензии1080 x 1920 пиксели, 5.0 инчи (~441 ppi густина на пикселaција)
MultitouchДа
Заштита за екранотCorning Gorilla Glass 3
 

- ClearBlack display

Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна32 GB, 2 GB RAM
Слот за картичка Не
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДо 236.8 kbps
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi ho
BluetoothДа, v4.0 со A2DP
Infrared port Не
USBДа, microUSB v2.0
Камера
Примарна 20 MP, Carl Zeiss оптика, оптичка стабилизација на слика, автофокус, двоен LED блиц
Опции1/2.5'' големина на сензор, PureView технологија, двојно снимање на видео, таг по локација, препознавање на лица, панорама
Видео Да, [email protected], видео осветлување, стерео снимање на звук
Секундарна Да, 1.2 MP, 720p
Додатоци
OSMicrosoft Windows Phone 8 Black
CPUQualcomm Snapdragon 800 Quad-core 2.2 GHz Kra
RAMAdreno 330 GPU
GPSДа, со A-GPS поддршка и GLONASS
РадиоFM радио
ПоракиSMS , MMS, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Црна, Бела
- SNS интеграција
- Детектирање и исклучување на бучава
- 7 GB бесплатен простор на SkyDrive 
- MP3/WMA/WAV/eAAC+ музички плеер
- MP4/H.264/H.263/WMV видео плеер
- Организатор
- Преглед на документи
- Уредување на слики и видеа
- Гласовни команди
- Предвидливо внесување на текст
Батерија
ТипLi-Ion 2420 mAh батерија (BV-5QW)
Во мирување До 432 часа
РазговорДо 16 часа и 20 минути 3G