Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z2
7.9
7.9
7.9
Вкупно гласови: 37
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 2.6 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - D6502, D6503, D6543
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - D6502, D6503, D6543
Мрежа 4GLTE 700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600 - D6503
Објавен2014, Февруари
Големина
Димензии146.8 x 73.3 x 8.2 mm (5.78 x 2.89 x 0.32 in)
Тежина163 g (5.75 oz)
Дисплеј
ТипIPS LCD екран на допир, 16M бои
Димензии1080 x 1920 пиксели, 5.2 инчи (~424 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа, до 10 прсти
Заштита за екранотСтакло отпорно на гребење
 

Дизајн отпорен на вода и прашина

Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3 рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна16 GB, 3 GB RAM
Слот за картичка microSD, до 128 GB
 
Податоци
GPRSДо 107 kbps
EDGEДо 296 kbps
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi
BluetoothДа, v4.0 со A2DP
Infrared port Не
USBДа, microUSB v2.0 (MHL 3), USB On-the-go, USB Host
Камера
Примарна 20.7 MP, 5248 х 3936 пиксели, автофокус, LED блиц
Опции1/2.3'' големина на сензор, таг по локација, фокус на допир, препознавање на лица, стабилизација на слика, HDR, панорама
Видео Да, 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, видео стабилизација, HDR
Секундарна Да, 2.2 MP, 1080p@30fps
Додатоци
OSAndroid OS, 4.4.2 KitKat
CPUQualcomm Snapdragon 801 Quad-core 2.3 GHz
RAM3 GB
GPSДа, со A-GPS поддршка и GLONASS
РадиоFM радио со RDS
ПоракиSMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Црна, Бела, Виолетова

- ANT+ support
- SNS integration
- TV-out (via MHL 3 A/V link)
- Active noise cancellation with dedicated mic
- Xvid/MP4/H.263/H.264 видео плеер
- MP3/eAAC+/WAV/Flac музички плеер
- Преглед на документи
- Преглед и уредување на слики 
- Гласовни белешки и повици
- Предвидливо внесување на текст

Батерија
ТипФиксна Li-Ion 3200 mAh батерија
Во мирување До 690 часа 2G До 740 часа 3G
РазговорДо 15 часа 2G До 19 часа 3G