Huawei P8

Huawei P8
7.5
7.5
7.1
Вкупно гласови: 14
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.5 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - UL00
Мрежа 4GLTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 38(2600), 39(19
Објавен2015, април
Големина
Димензии144.9 x 72.1 x 6.4 mm (5.70 x 2.84 x 0.25 in)
Тежина144 g (5.08 oz)
Дисплеј
ТипIPS-NEO LCD екран на допир, 16M бои
Димензии5.2 инчи, 1080 x 1920 пиксели (~424 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа
Заштита за екранотCorning Gorilla Glass 3
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна16/64 GB, 3 GB RAM
Слот за картичка microSD, до 128 GB (користи SIM 2 слот)
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot
Bluetoothv4.1, A2DP, LE
Infrared port Не
USBmicroUSB v2.0, USB Host
Камера
Примарна 13 MP, 4160 x 3120 пиксели, оптичка стабилизација, автофокус, двоен LED блиц
ОпцииТаг по локација, фокус на допир, препознавање на лица и насмевки
Видео 1080p@30fps
Секундарна 8 MP, 1080p
Додатоци
OSAndroid 5.0.2 Lollipop
GPSДа, со A-GPS, GLONASS/ Beidou (market dependa
РадиоFM радио
ПоракиSMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Титаниум сива, Мистична шампањ, Јаглен црна, Прест
Батерија
ТипФиксна Li-Po 2680 mAh батерија
Во мирување
Разговор