Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy S7 Edge
7.9
7.7
7.9
Вкупно гласови: 7
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 2.0 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2 (dual-
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G935F
Мрежа 4GLTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600)
Објавен2016, февруари
Големина
Димензии150.9 x 72.6 x 7.7 mm (5.94 x 2.86 x 0.30 in)
Тежина157 g (5.54 oz)
Дисплеј
ТипSuper AMOLED екран на допир, 16M бои
Димензии5.5 инчи, 2560 х 1440 пиксели
MultitouchДа
Заштита за екранотCorning Gorilla Glass 4
 

- Always-on дисплеј
- TouchWiz UI

Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна32/64 GB, 4 GB RAM
Слот за картичка microSD, до 200 GB (користи посебен или SIM 2 слот
 

- Samsung Pay (Visa, MasterCard )
- IP68 сертификат - отпорен на прашина и вода до 30 минути на 1.5 метри длабочина

Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct,
Bluetoothv4.2, A2DP, LE, apt-X
Infrared port Не
USBmicroUSB v2.0, USB Host
Камера
Примарна 12 MP, f/1.7, 26mm, фазна детекција на автофокус, OIS, LED блиц
Опции1/2.6" големина на сензор, 1.4 µm големина на пиксел, таг по локација, фокус на допир, препознавање на лица и насмевки, Auto HDR, панорама
Видео 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@240fps, HDR, dual-video rec., check quality
Секундарна 5 MP, f/1.7, 22mm, dual video повик, Auto HDR
Додатоци
OSAndroid 6.0.1 Marshmallow
CPUExynos 8990 Octa-core
GPSДа, со A-GPS, GLONASS, BDS
РадиоНе
ПоракиSMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Црна, Бела, Златна, Сребрена
Батерија
ТипФикснаLi-Ion 3600 mAh батерија
Во мирување
РазговорДо 27 часа