Huawei P9

Huawei P9
9.0
9.0
9.2
Вкупно гласови: 6
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 0.9 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2 (dual-
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - EVA-L19
Мрежа 4GLTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 20(800), 38(260
Објавен2016, април
Големина
Димензии145 x 70.9 x 7 mm (5.71 x 2.79 x 0.28 in)
Тежина144 g (5.08 oz)
Дисплеј
ТипIPS-NEO LCD екран на допир, 16M бои
Димензии5.2 инчи, 1800 х 1920 пиксели (423 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа
Заштита за екранотCorning Gorilla Glass 4
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна32 GB, 3 GB RAM (EVA-L19/EVA-L09) 64 GB, 4 GB RAM (EVA-L29)
Слот за картичка microSD, до 128 GB (го користи SIM 2 слотот)
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Dir
Bluetoothv4.2, A2DP, LE
Infrared port Не
USBType-C 1.0 реверзибилен конектор
Камера
Примарна Dual 12 MP, f/2.2, 27 mm, Leica оптика, фазна детекција на автофокус, двоен двобоен LED блиц
Опции1.25 големина на пиксел, таг по локација, фокус на допир, препознавање на лица и насмевки, panorama, HDR
Видео 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps
Секундарна 8 MP, f/2.4, 1080p
Додатоци
OSAndroid 6.0 Marshmallow
CPUHiSlicon Kirin 950 Octa-core
GPSДа, со A-GPS, GLONASS/ BDS
ПоракиSMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Керамик бела, Златна, Розево златна, Сива, Сребрен
Батерија
ТипФиксна Li-Ion 3000 mAh батерија
Во мирување
Разговор