Nokia 6 (2018)

Nokia 6 (2018)
0.0
0.0
0.0
Вкупно гласови: 0
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 0.2 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
Мрежа 4GLTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(7
Објавен2018, јануари
Големина
Димензии148.8 x 75.8 x 8.2 mm
Тежина172 g
Дисплеј
ТипIPS LCD екран на допир, 16M бои
Димензии5.5 инчи, 1080 x 1920 пиксели, 16:9 размер (~403 ppi густина)
MultitouchДа
Заштита за екранот Corning горила стакло 3
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна32/64 GB, 4 GB RAM
Слот за картичка microSD, до 256 GB (го користи SIM 2 слотот)
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth5.0, A2DP, LE
Infrared port Не
USBType-C 1.0 реверзибилен конектор
Камера
Примарна 16 MP (f/2.0, 1.0 �m), фазна детекција на автофокус, двое LED блиц
ОпцииТаг по локација, фокус со допир на екранот, препознавање на лице, панорама, HDR
Видео 1080p@30fps
Секундарна 8 MP (f/2.0, 1.12 �m), автофокус, 1080p
Додатоци
OSAndroid 7.1.1 надградба Android 8.0 (Oreo)
CPUOcta-core 2.2 GHz Cortex-A53
GPSДа, со A-GPS, GLONASS, БДС
РадиоFM радио со RDS
ПоракиSMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Црна, Сребрена
Батерија
ТипНе-отстранлива Li-Ion 3000 mAh батерија
Во мирување
Разговор