Двајцата великани што го доведоа Apple до врвот

Објавено на 29.08.2018 во Рецензија


Двајцата великани што го доведоа Apple до врвот

Оцени

usability
10.0


Перформанси
10.0


Цена
10.0


Камера
10.0


резултат
10.0


Наши забелешки

Positives:

- Генијалноста на Стив Џобс е ненадминлива;
- Тим Кук успешно го презема кормилото на компанијата;
- Apple реализираше приход од милијарда долари;

 

Negatives:Целата рецензија

Само околу три месеци го делеа Apple од банкрот во 1997. година, но Стив Џобс не дозволи да пропадне компанијата што ја основаше. Тогаш почна еден од најневеројатните пресврти во историјата на бизнисот. Компанијата беше на работ на банкрот, а денес не е само највредна компанија во светот, туку ја пробија и границата со пазарна вредност од милијарда долари.

Патот од пропаст до глобална доминација не е едноставен и имаше голем број на проблеми, меѓу кои и смртта на основачот на компанијата. Благодарение на визијата и генијалноста на Џобс, неговите технолошки иновации и неверојатно успешни производи, претставени во вистинското време, Apple порано оваа недела реализираше историски резултати. Турбулентните и успешни 20 години на Apple го одбележаа две лица и два продукта, а тоа се Стив Џобс и Тим Кук, како и iPod и iPhone.

Џобс и Кук се различни типови на генијалци

За Стив Џобс знаеме речиси се, за начинот на кој ја основаше и водеше компанијата и на кој е протеран од неа, па се до спектакуларното враќање што го означи и новиот период на Apple, кој кулминираше оваа недела. Неговата визија и страста, неверојатната педантност и грижа за деталите, беа главните двигатели на сите успеси на Apple. Кога почина во 2011. година, експертите беа сигурни дека Apple не може да продолжи со истото темпо, без страста на Џобс и железните раце со кои ја водеше компанијата. Кога Тим Кук го замени Џобс, немаше радикални промени, туку новиот шеф на компанијата само продолжи да управува со компанијата по безбедна стаза, што за него ја подготви Џобс. 

Двајцата се генијалци, ама многу различни. Стив беше страстен, гласен и често непријатен кон вработените и колегите, додека Кук е сталожен и мирен и не се исплашил од ситуацијата во која се најде и за која многумина сметаа дека е недораснат. Уште пред да го преземе кормилото на компанијата, за Кук се зборуваше како за човек во сенка, кој е исклучително важен за Apple и успехот и заработката на компанијата. Тој ги намали трошоците и покрај големата количина на уреди што се продаваа и за кои беше потребна голема логистика.

Промената почна со iPod

Првиот производ што го означи почетокот на новиот Apple беше iPod. Пред неговото претставување на пазарот, постоеја бројни преносни музички плеери и ја означи малата револуција. Одличниот дизајн и корисничкиот интерфејс, како и покренувањето на iTunes, преку кој корисниците можеа да купуваат дигитални песни, ја означија револуцијата за музичката индустрија и самиот Apple. Важноста на iPod е во тоа што овој уред покажа дека Apple веќе не е само компјутерска компанија и во текот на годината пропаднаа над 400 милиони музички плеери. 

Фасцинантни цифри

Додека iPod беше првиот чекор кон успехот, најважниот производ што ја промени историјата на Apple, е iPhone. Џобс во 2007. година одржа легендарен говор за револуционерниот производ што ќе промени се, а на пазарот постоеја и смартфоните, но дури кога Apple ја фрли ракавицата во лицето на конкуренцијата, почнаа и другите компании. Најдобро зборуваат цифрите колку iPhone е популарен - од почетокот на продажбата на првиот модел до ден денес, се продадени над 1,4 милијарди парчиња од овој телефон, што се навистина фасцинантни цифри, а колку значеше и се уште значи овој смартфон за компанијата на Кук, најдобро кажува пазарната вредност на Apple. Кога Стив Џобс го најави iPhone, пазарната вредност на компанијата изнесуваше 73,4 милијарди долари, која до неодамна надмина 1 милијарда долари. 

На патот кон втората милијарда

iPhone и следната година ќе биде најголем генератор за приходи на Apple, но Тим Кук и екипата веќе размислуваат за иднината во која веројатно нема да ги користиме телефоните. Новата технологија како што е проширената реалност, во која се мешаат реалните и виртуелните светови, би можеле да донесат револуција, слична како онаа што ја направи iPhone и го преврте пазарот пред 10 години.

Apple тестира и автономна технологија за автомобили, така што, кога возилата ќе почнат сами да сообраќаат на патиштата без возач, Кук и екипата сакаат да зграпчат и дел од тој голем колач, кој во иднина ќе вреди милијарда долари. Постојат и планови за видео сервис и снимање на сопствена содржина по примерот на Netflix (некои аналитичари прогнозираа дури и дека Apple ќе го купи Netflix). Тоа што треба да го очекуваме е дека се повеќе луѓе со текот на времето ќе почнат да купуваат носечки уреди и IoT уреди.

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени. 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm